Electroless deposition of oxidation resistant high temperature coatings in molten salt
Oksidasyona dayanıklı yüksek sıcaklık kaplamalarının erimiş tuzda akımsız biriktirilmesi
  1. Tez No: 695630
  2. Yazar: İSHAK EMRE ÖMÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK KARAKAYA, DOÇ. DR. METEHAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Molibden ve molibden alaşımı (TZM), mekanik özelliklerine zarar vermeden yüzeylerinde silisit kaplama geliştirerek yüksek sıcaklık oksijen ortamlarında korunabilir. Bu çalışmada, molibden di-silisit saf molibden ve molibden alaşımı (TZM) yüzeylerine eriyik tuz yöntemi kullanılarak kaplanmıştır. NaCl-KCl-NaF ötetik kompozisyonu tuz karışımı olarak kullanılmış, Na2SiF6 ve saf silisyum tozu silisyum kaynağı olarak sisteme eklenmiştir. X-ışını kırınımı (XRD), indüktif eşleşmiş plazma – kütle spektroskopisi (ICP-MS) ve taramalı elektron mikroskobu silisit kaplamaların karakterizasyonu için kullanılmıştır. İşlem süresi ve sıcaklığının kaplama kalınlığı üzerindeki etkisi saf molibden ve molibden alaşımı (TZM) numuneleri için çalışılmıştır. Ayrıca, sistemin silikon kaynağı olan Na2SiF6 ve silisyum tozunun kaplama kalınlığı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Saf molibden numuneleri için yüksek işlem sıcaklığının kaplama kalınlığına etkisi sınırlı olsa da molibden alaşımı numunelerinde düşük sıcaklıkta daha kalın kaplamalar elde edilmiştir. Bununla birlikte, uzun işlem süresi molibden alaşımı numuneleri için bir süreye kadar önemli etki göstermiş olup, saf molibden numunelerinde saf molibden numuneleri için bu etki sınırlı kalmıştır. Silikon kaynaklarının kaplama kalınlığı üzerindeki etkisi saf molibden üzerinde görülmemiş olup, tuz karışımı içindeki silikon miktarının molibden alaşımı numunelerinin kalınlık değerlerinde önemli bir etkisi gözlenmiştir. Silisit kaplanmış olan molibden alaşımı numuneleri yüksek sıcaklıkta oksitlenme testlerine tabi tutulmuş olup, elde edilen kaplamaların yüzeylerinde camsı silika oluşturarak oksitlenmeye karşı koruyucu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Molybdenum and molybdenum alloy (TZM) can be protected against oxygen in high-temperature environment by developing silicide coating on their surface without damaging their mechanical properties. In this study, molybdenum di-silicide was coated on pure molybdenum and its alloy (TZM) surfaces using a molten salt method. NaCl-KCl-NaF eutectic composition was used as salt mixture, and Na2SiF6 and silicon powder were added to the system as silicon source. X-ray diffraction (XRD), Inductively Coupled Plasma – Mass Spectrometer (ICP-MS) and scanning electron microscope (SEM) were used for characterization of the silicide coatings. Effects of operating temperature and time on coating thickness for both pure molybdenum and TZM alloy were studied. Also, effect of silicon sources; Na2SiF6 and silicon powder, on thickness of silicide layer was investigated. While higher operating temperature had limited effect on coating thickness for pure molybdenum samples, thicker coatings were obtained at lower temperatures for TZM alloy samples. Also, longer operating time slightly increased coating thickness for pure molybdenum substrates, however; it had a significant effect for TZM alloy samples for 4 hours of processing time. Although amount of silicon sources in salt mixture had no effect on coating thickness for pure molybdenum samples, amount of silicon in salt mixture had an enormous effect for TZM alloy samples. Also, molybdenum di-silicide coated TZM alloy samples were tested at high-temperature oxygen environment, and it was proved that silicide coating is protective against oxidation by forming silica.