Comparison of cooperative adaptive cruise control methods in idealistic and realistic scenarios
İdeal ve gerçekçi koşullarda kooperatif adaptif seyir kontrolü yöntemlerinin karşılaşırılması
- Tez No: 695634
- Danışmanlar: PROF. DR. KLAUS WERNER SCHMIDT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Akıllı Ulaşım Sistemleri (AUS), ulaşımın verimliliğini ve güvenliğini artırmayı amaçlar. Yoğun trafikte, tek bir şeritte seyahat eden araç zincirinde sürüş konforu ve güvenliğini sağlamak için araçlar arasında küçük ama güvenli bir mesafenin korunması gerekmektedir. Kooperatif Adaptif Seyir Kontrolü (KASK), bu sorunu çözmek için geliştirilmiş bir teknolojidir. Bu vesileyle, zincir stabilizesinin durumu, seyir esnasındaki bozulmaların araç dizisi boyunca azaltılmasını sağladığı için oldukça önemlidir. KASK için kontrolör tasarlarken, zincir stabilizesi sağlamak için incelenecek bir sinyal seçmek gerekir. Literatürde bu amaç için kullanılan en yaygın sinyaller, mesafe hata sinyali ile ivme sinyalidir. Bu sinyallere dayalı zincir stabilizesi için çeşitli tasarım ve analiz yöntemleri mevcut olmasına rağmen, bu sinyallerden hangisinin zincir stabilizesini yerine getirmek için pratikte daha uygun olduğu açık değildir. Bu tez çalışması, literatürde mevcut farklı yöntemleri pratikte KASK gerçekleştirilmesi için uygunluklarına göre karşılaştırmaktadır. Buna göre, hata sinyaline dayalı yöntemlerin ihmal edilebilir gecikmeler gibi ideal koşullar durumunda işlevsel olmasına rağmen hem aktüatör hem de iletişim gecikmelerinin bulunduğu gerçekçi senaryolarda ivme sinyallerini kullanan yöntemlerin açıkça daha iyi performans sunduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Intelligent transportation systems (ITS) aim at improving the efficiency and safety of transportation. In dense traffic, vehicles are aggregated to vehicle strings that travel on the same lane, whereby it is desired to maintain a small but safe distance between the vehicles in order to ensure driving comfort and safety. Cooperative adaptive cruise control (CACC) is a technology that is developed to address this issue. Hereby, the condition of string stability is highly relevant since it ensures the attenuation of disturbances along a vehicle string. When designing controllers for CACC, it is required to select a signal with respect to which string stability should be fulfilled. In the literature, the most common signals for this purpose are the distance error signal and the acceleration signal. Although various design and analysis methods for string stability based on these signals are available, it is not clear which of these signals is more suitable for fulfilling string stability in practice. To this end, this thesis compares different methods from the existing literature regarding their suitability for the realization of CACC in practice. As the main outcome, it is shown that, although methods that are based on the error signal are functional in case of ideal conditions such as negligible delays, they are clearly outperformed by methods that use the acceleration signals in realistic scenarios with both actuator and communication delays.