Lifli kompozit sandviç kiriş temel titreşim frekanslarının sayısal yöntemler ile belirlenmesi
Numerical determination of the fundamental free vibration frequencies of fiber reinforced composite sandwich beams
  1. Tez No: 695651
  2. Yazar: NESLİHAN ÖZALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET UFUK ÇAĞDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu çalışmada materyal olarak galvanizli sac ve Wallboard marka XPS köpük malzemeleri kullanılmıştır. Malzeme yoğunlukları XPS için 23.4 kg/m3 , galvanizli sac için 7800 kg/m3 boyutları ise galvanizli sac ve XPS için 500x50x50 mm olarak hesaplamıştır. Uzunluk boyunca alt ve üst yüzü galvanizli sac olan lifli kompozit sandviç konsol kirişin titreşim deneyi yapılmıştır. Malzeme açısından liner olan lifli kompozit sandviç konsol kirişin modellenmesi için Ansys Mechanical APDL 2020 R2 programı kullanılmıştır. Programda yapılan modellemede XPS elemanı için Solid 20node 186, galvanizli sac için Shell 8node 281 eleman tipi kullanılmıştır. Malzeme özellikleri girilip 3D boyutlu olacak şekilde sonlu eleman modeli oluşturulduktan sonra modele istenilen boyutta mesh işlemi yapıldı. Modellemede analiz tipi olarak MODAL seçilip frekans değeri bulunmuştur. Ansys Mechanical APDL programı ile elde edilen sayısal sonuçlar literatürde mevcut olan analitik sonuçlar ile karşılaştırılıp yakın değerler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Galvanized sheet and XPS foam were used as materials in this study. Material densities and dimensions were calculated as 23.4 kg/ m3 and 500x50x50 mm for galvanized sheet, and 7800 kg/m3 and 500x50x50 mm for XPS, respectively. Vibration test of fibrous composite sandwich cantilever beam, which has galvanized sheet metal on the lower and upper side along the length, was performed. The software Ansys Mechanical APDL 2020 R2 was used to model the material. In modeling, the element types Solid 20node 186 and Shell 8node 281 were used for XPS and galvanized sheet. The model was meshed in the desired size after generating a 3D finite element model. MODAL was used as analysis type and frequency value was obtained. Numerical results from Ansys Mechanical APDL were compared to analytical results in the literature, and similar results were obtained