Üniversite kütüphanelerinde kurum kültürünün oluşmasında kütüphanecilerin rolü
The role of librarians in the formation of organizational culture in university libraries
  1. Tez No: 695652
  2. Yazar: ÖZGE SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada 1980'ler den itibaren başarılı kurum yapılarını inceleme ve araştırma çalışmaları kapsamında adından sıkça söz edilen kurum kültürü olgusunun üniversite kütüphanelerindeki oluşumu, kütüphanecilerin bu sürece katkıları ve üniversite kütüphanelerinde hâkim kurum kültürü yapı ve özellikleri incelenmiştir. Araştırma kapsamında öncelikle kültür ve kurum kültürü kavramları kapsamlı bir literatür çalışması yapılarak okuyucuya sunulmuş ve böylece konunun kavramsal altyapısı oluşturulmaya çalışılmıştır. Daha sonra Ankara ilinde bulunan üniversitelerin kütüphanelerinde görev yapan kütüphanecilerle gerçekleştirilen anket çalışması sonuçları analiz edilmiş ve bu doğrultuda görüş ve öneriler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study , the notion of organizational culture, which has been frequently referenced in the field of examining successful institutional 'structures, is determined as the fundamental reserch object. In this context, this study basically purpose to examine the formation process of this culture in university's libraries, the contributions of librarians to this culture and the structure and characteristics of the dominant organizational culture in university's libraries, respectively.In this direction, first of all , concept of culture and of organizational culture were examined through a comphrensive literature review in order to establish the conceptual base for studied subject.Then, a survey study whose participants are selected among the librarians working at libraries in Ankara was conducted. Finally , opinions and possible suggestions based on analyzes obtained through this survey were presented.