İnsan beyin ventrikülleri ile beyin oranlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 69568
  2. Yazar: ALİ RIZA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH DİYARBAKIRLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Yaşlan 52 ila 60 arasında değişen üçü kadın dördü erkek yedi kadavra ile, yaşları20 ila 72 arasında değişen, patolojik bulgusu olmayan 30'u kadın, 30'u erkek 60 kişiye ait bilgisayarlı beyin tomografileri (BBT) üzerinde çalışıldı. Çalışmamızda hem kadavralar, hem canlı örneklere ait BBT'ler üzerinde sulcus lateralis ile fissura longitudinalis cerebri'nin genişliği, beyin yarı küreleri ile beyin ventriküllerinin yüzey alanları ölçüldü. Beyin ventrikül alanlarının beyin yarıküreleri alanlarına oranları ve Evan's indexi hesaplandı. Daha sonra herdekat için bu değerlerin ortalamalarıbulundu ve karşılaştırıldı. Tüm değerlerin yaşla birlikte arttığı görüldü. Kırk yaş üstü gruplarda dekatlar arasındaki fark, diğerlerine oranla daha fazla idi. Beyin dokusunda yaşa bağlı olarak gelişen atrofi, ileri yaş gruplarında görülen bu yüksek artışın sebebi olarak belirlendi. Ek olarak, kadavralardan elde edilen değerler ile canlı örneklerden elde edilen değerler karşılaştırıldı ve uyumlu oldukları görüldü. Bu çalışma insan beynine ait belirli bölgelerin alanlarını değişik yaş gruplarında karşılaştırarak klinik çalışmalara katkıda bulunmak amacıyla planlandı.
Özet (Çeviri)
The computerized brain tomography images (CT) of four male and three female cadavers (aged 52-60) and 30 male and 30 female living subjects (aged 20-72) who had no pathological findings were included in the study. In this study, the widths of sulcus lateralis and fissura longitudinalis cerebri and the surface areas of brain ventricules and brain hemispheres were measured from CT scans both in cadavers and living subjects. The ratios of brain ventricular areas to the brain hemisphere areas and Evan's indexes were calculated. Then the mean values of these measurements were calculated for each decades and compared with each other. The results showed that all values increased with age. In the groups over the age of fourty, the differences of mean values between the decades were greater than those of the others. Atrophy in the brain structures depending on age was determined as the reason of the high increase of these values in the senile age groups. In addition, the values obtained from cadavers and living subjects were compared with each other. These values in the cadavers were similar to those in living subjects. This study was planned to compare surface areas of selected regions of human brain in different age groups and to contribute to clinical studies.