Facial analysis of dyadic interactions using multiple instance learning
İkili etkileşimlerde çoklu örnekle öğrenme kulllanılarak yüz incelemesi
  1. Tez No: 695682
  2. Yazar: DERSU GİRİTLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMDİ DİBEKLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Sözsüz davranışların yorumlanması, sosyal etkileşimlerin güvenilir şekilde incelenmesinde büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla, literatürde ilk kez, romantik çiftlerin ikili etkileşimlerinde yüz ifadelerini otomatik olarak incelemekteyiz. Çalışmamızda, 167 çiftin bir anlaşmazlıklarını ve paylaştıkları olumlu bir deneyimi konuştukları videoları içeren, yakın zamanda toplanmış romantik ilişki veri kümesi kullanılmaktadır. Olumlu deneyim ve anlaşmazlıklar sırasındaki etkileşimleri ayırt etmek için, anomali tespiti literatüründen uyarlanmış, Derin Çoklu Örnekle Öğrenme (MIL) çatısı kullanılarak yüz ifadeleri modellenmektedir. Yüz davranışlarının zaman-uzamsal gösterimi, kısa video parçalarından üç boyutlu artık ağ aracılığıyla elde edilmekte ve MIL torbalarındaki örnek olarak kullanılmaktadır. Hedefimiz, kısa sürelerde gösterilen ayırt edici yüz özelliklerini ortaya çıkararak anlaşmazlıkları tespit edebilmektir. Bu amaçla, olumlu deneyim ve anlaşmazlık oturumlarındaki örneklerin gösterimleri, derin metrik öğrenme ile daha ayrılabilir olacak şekilde eniyilenmiştir. Ayrıca, daha güvenilir bir ikili etkileşim analizi için etkileşimdeki bireylerin yüz ifadeleri birlikte incelenmiştir. Deneylerimiz, yaklaşımımızın %71'lik bir başarıma ulaştığını göstermektedir. Birçok dayanak modelle karşılaştırmanın yanı sıra, aynı sınıflandırma problemi için altı katılımcıyla bir insan değerlendirme çalışması da gerçekleştirilmiştir. Yaklaşımımız, insanlardan %5 daha doğru tahminler sergilemekle birlikte tüm dayanak modellerden de iyi çalışmaktadır. Deneysel sonuçların önerdiği gibi, yüz davranışlarının güvenilir şekilde modellenmesi, ikili etkileşimlerin incelenmesine büyük bir katkıda bulunarak insanlardan daha iyi bir başarım sağlayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Interpretation of nonverbal behavior is vital for a reliable analysis of social interactions. To this end, we automatically analyze facial expressions of romantic couples during their dyadic interactions, for the first time in the literature. We use a recently collected romantic relationship dataset, including videos of 167 couples while talking on a conflicting case and a positive experience they share. To distinguish between interactions during positive experience and conflicting discussions, we model facial expressions employing a deep multiple instance learning (MIL) framework, adapted from the anomaly detection literature. Spatio-temporal representation of facial behavior is obtained from short video segments through a 3D residual network and used as the instances in MIL bag formations. The goal is to detect conflicting sessions by revealing distinctive facial cues that are displayed in short periods. To this end, instance representations of positive experience and conflict sessions are further optimized, so as to be more separable using deep metric learning. In addition, for a more reliable analysis of dyadic interaction, facial expressions of both subjects in the interaction are analyzed in a joint manner. Our experiments show that the proposed approach reaches an accuracy of 71\%. In addition to providing comparisons to several baseline models, we have also conducted a human evaluation study for the same task, employing 6 participants. The proposed approach performs 5\% more accurately than humans as well as outperforming all baseline models. As suggested by the experimental results, reliable modeling of facial behavior can greatly contribute to the analysis of dyadic interactions, yielding a better performance than that of humans.