Sivas Yıldızeli ilçesine bağlı M. Sarıkaya, Karakaya, Kavak ve Belcik köylerinin doğumla ilgili adet ve inanmaların sosyal antropolojik açıdan incelenmesi
Social anthropological examination of tradition and beliefs considering birth in Central Sarıkaya, Karakaya and Belcik villages in Sivas Yıldızeli district
- Tez No: 695695
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞDAŞ DEMREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Halk Bilimi (Folklor), Anthropology, Folklore
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada daha öncede birçok araştırmacı tarafından konu alınan doğum ritüeli ele alınıp, Sivas Yıldızeli ilçesine bağlı Merkez Sarıkaya, Karakaya, Kavak ve Belcik köyleri mesken tutularak bir araştırma sahası belirlenmiştir. En önemli geçiş ritüellerinden biri olan doğum ritüeli incelenmiştir. Görüşmelerde nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Seçilen köylerin ikisi Alevi, ikisi Sünni köylerdir. Bu köyleri belirlememdeki temel etken de konum olarak birbirine yakın köyler olmaları, nüfus özellikleri ve mezhep farklılıklarıdır. Burada amaç nüfusa ve mezhebe göre pratiklerin ne kadar uygulandığı ve aralarındaki farkların eğer varsa neler olduğunu saptamaktır. Araştırma kapsamında görüştüğüm kişiler kırk yaşın üzerinde doğum yapmış kadınlardan oluşmaktadır. Etnografik alan araştırması kapsamında derinlemesine görüşme sağlanmış ve kaynak kişilere açık uçlu sorular yöneltilmiştir. Görüşme rehber formu hazırlanmış, katılımlı gözlem yolu izlenmiş, not tutulmuş görüşülenlerin izni doğrultusunda görüşme ses kaydına alınmıştır ve daha sonra metne geçirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the ritual of birth which was studied by many researchers before, was addressed and the research area specified as the Central Sarıkaya, Kavak and Belcik villages in Sivas Yıldızeli district. In this research, birth Ritual, one of the most important transition rituals has been studied. Qualitative research method was conducted in the participants' interviews. Two of the selected villages are Alevi, the other two are Sunni. The most important reasons for choosing these villages are that they are a group of villages and in locationally close to each other, population characteristics and religion differences. The aim of that, determining applicability of the practises and differences between them if there is any, according to population and religion. The participants of the study consisted of over the age of forty women and who gave birth. Within the scope of ethnographic field research, in-depth interviews were conducted and open-ended questions were asked to the participants. The interview guideline was prepared, participatory observation method was used, notes were taken, the interview was recorded with the permission of the participants and records were transcribed.