Sivas İli Yıldızeli İlçesinde halk elinde yetiştirilen esmer sığırların çiğ süt kompozisyonu ve somatik hücre sayısının belirlenmesi
Determination of somatic cell count and milk composition of brown swiss cows raised in different farm conditions Yildizeli district of Sivas province
  1. Tez No: 322694
  2. Yazar: MUZAFFER KAŞIKCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZİZ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırma, Sivas ili Yıldızeli ilçesinde halk elinde yetiştirilen Esmer sığırların çiğ süt kompozisyonu ve somatik hücre sayısını belirlemek için yapılmıştır. Araştırma materyalini, Sivas'ın Yıldızeli İlçesine bağlı 31 köydeki toplam 124 işletmede yetiştirilen 124 sağmal ineğe ait 244 süt örneği oluşturmuştur. Süt örnekleri sabah sağımlarında alınmıştır. Süt örnekleri 2011 yılı Kasım ve 2012 yılı Mayıs aylarında toplanmıştır.Araştırma sonucunda, Sivas ili Yıldızeli ilçesinin 31 köyünün 124 farklı işletmesinden toplanan Esmer sığırların çiğ sütünde kuru madde, yağsız kuru madde, yağ, protein, laktoz ve somatik hücre sayısı (log10 SHS) sırası ile %13,62± 0,169, %7,94± 0,102, %5,67±0,147, %3,07±0,064, %4,16±0,052 ve 1210900±113392,66 hücre/ml (13,03±0,095 hücre/ml) olarak bulunmuştur. Farklı köy ve işletme koşullarında yetiştirilen Esmer ineklerin süt kompozisyonu arasında önemli farklılıkların olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the town of Sivas province Yıldızeli brown cattle reared in the hands of the people, and somatic cell count was performed to determine the composition of raw milk. Material of this study, 31 villages of the town of Sivas Yıldızeli raised a total of 124 dairy cow operation consisted of the 244 milk samples. Milk samples were taken in the morning. Milk samples were collected during the year 2011 in November and May of 2012.As a result, the town of Sivas province Yıldızeli Brown collected 31 of the village cattle operation of 124 raw milk of different dry matter, fat-free dry matter, fat, protein, lactose and somatic cell count (log10 SCC), respectively, 13.62 ± 0.169%, 7.94% ± 0.102%, 5.67 ± 0.147%, 3.07 ± 0.064% and 4.16 ± 0.052 ± 113392,66 1,210,900 cells / ml (13.03 ± 0.095), respectively. Grown in different villages and operating conditions were significant differences between the composition of dairy cows in Brown.