Static and dynamic aeroelastic analysis of a very light aircraft
Çok hafif bir uçağın statik ve dinamik aeroelastik analizleri
  1. Tez No: 695699
  2. Yazar: HALİME GÜL DEMİRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN KAYRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Uçak tasarım süreçlerinde, uçağın operasyonel kapsamı içinde aeroelastik olarak stabil olduğunun gösterilmesi gerekir. Bu tez, çok hafif bir uçağın statik aeroelastik, çırpınma ve rüzgar tepkisi analizine genel bir bakış sunar. Aeroelastik modelleme ve analiz için MSC.FlightLoads ve MSC.Nastran kullanılır. İncelenen hava aracının aeroelastik analizinde kullanılacak yöntemler, AGARD 445.6 kanadında test edilmiş olup, literatür ile uyumlu sonuçlar elde edilmiştir. Aerodinamik çözümün iyileştirilmesi, farklı aerodinamik modelleme ve aero-yapı birleştirme yaklaşımlarının incelenmesi gibi aeroelastik model düzeltmeleri uygulanmaktadır. Aerodinamik hesaplamalar, Nastran tarafından ses altı akışlar için kullanılan aerodinamik teori olan Doublet-Lattice Metodu'na (DLM) dayanmaktadır. Aerodinamik çözüm, ilk akıma aşağı doğru sapma ekleme yoluyla, kamber ve kanadın geliş açısı dahil edilerek iyileştirilir. DLM metoduna dayanan yükler, hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) analizinden elde edilen yükler ile karşılaştırılmış ve DLM düzeltmesinin statik aeroelastisite çıktıları üzerindeki etkileri tartışılmıştır. Dinamik aeroelastik stabilite analizi ile uçuş zarfı içerisinde herhangi bir çırpınma sorununun olmadığı gösterilmiştir. Farklı kanatçık dönüş sertliği için çırpınma çözümleri sunulmaktadır. Son olarak, uçağın 1-kosinüs profilindeki ani rüzgara karşı dikey ivme tepkisi ve iç yapısal tepkisi analiz edilir. Seyir hızı koşulunda karşılaşılan ani rüzgarın, limit manevra yük faktörlerinden daha yüksek bir dikey hızlanma tepkisi ile sonuçlandığı gösterilmiştir. Ayrıca, farklı sağanak rüzgar gradyan uzunlukları için rüzgar hızının büyüklüğü ayarlanarak dinamik tepki analizleri tekrar edilmiştir. CS-VLA [1] tarafından gerekli görülen tek rüzgar gradyan uzunluğu için bulunanlardan bir miktar daha yüksek tepkiler, daha kısa bir gradyan uzunluğunda tespit edilmiştir. Dinamik tepki analizi, uçağın tepkisinin kısa sürede sönümlendiğini ve modelin dinamik olarak kararlı bir davranış gösterdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Aircraft design processes need to ensure that the aircraft is aeroelastically stable within its operational envelope. This thesis presents an overview of the static aeroelastic, flutter and gust response analysis of a very light aircraft. MSC.FlightLoads and MSC.Nastran are used for aeroelastic modeling and analysis. The methods to be used in the aeroelastic analysis of the VLA are tested on the AGARD 445.6 wing, and the results are in good agreement with the literature. Aeroelastic model corrections such as improvement of the aerodynamic solution, examining different aerodynamic modeling and aero-structure coupling approaches are implemented. Aerodynamic calculations are based on the Doublet-Lattice Method (DLM), which is the aerodynamic theory employed by Nastran for subsonic flows. The aerodynamic solution is improved by including the camber and the angle of incidence of the wing through the addition of an initial downwash. DLM-based loads are compared with loads obtained from computational fluid dynamics (CFD) analysis. The effects of DLM correction on the static aeroelasticity outputs are discussed. It is revealed by dynamic aeroelastic stability analysis that there is no flutter issue within the flight envelope. Matched point flutter solutions for various aileron stiffness are presented. Finally, the vertical acceleration response of the vehicle and internal structural response to the 1-cosine gust are analyzed. It is shown that the gust encountered at the cruise speed condition results in a higher vertical acceleration response than the limit maneuver load factors. Furthermore, tuned gust response analysis is conducted by tuning the gust velocity for different gust gradient lengths. Slightly higher responses than those found for the single gust gradient length required by CS-VLA [1] are captured at a shorter gradient length. Dynamic response analysis reveals that the response of the aircraft dies out in a short time and the model shows a dynamically stable behavior.