The impact of public spending on human development in Morocco: Case of the national initiative for human development (NIHD)
Kamu harcamalarının Fas'ta insani gelişmeye etkisi: Ulusal insani gelişme girişimi örneği (NIHD)
- Tez No: 695700
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ÖZARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, Afrika Birliği'nden beş ülkede refah ve insani gelişme düzeyini değerlendiriyor. Yüzyıllar boyunca, doğal kaynaklara (toprak, mineraller) erişim olmadan kalkınmanın sağlanamadığı düşünülüyorsa, fiziksel sermayenin (makine ve ekipman) kalkınmayı sağlamak için gerekli anahtar olduğu yaygın olarak düşünülmüştür. Bununla birlikte, ekonomik büyümeyi tanımlayan ve bazı ülkeleri diğerlerinden daha gelişmiş ve kapsayıcı hale getiren şey hakkında daha iyi açıklamalar vermek için ekonomik sözlükte beşeri sermaye gibi terimler ortaya çıktı. Eski,“sanayileşmiş”terimi“gelişmiş”ile eş anlamlıdır. Ancak, teknolojinin dünyanın bazı bölgelerinde diğerlerinden daha iyi ve daha hızlı adapte olduğu, gelişmekte olan ülkelerin yetişmekte zorlandığı açıktır. Ayrıca, kamu harcamalarının ağırlığının paralel gelişmesi ve elli yıldan biraz daha uzun bir süre önce özdeş ekonomik koşulları olan gelişmekte olan ülkeler ile sanayileşmiş ülkeler arasındaki gelir farklılıkları, kamu harcamalarının insani kalkınma üzerindeki etkinliği sorununu gündeme getirmiştir. Bu araştırmanın teorik çerçevesi, kamu ekonomisi ve devletin ekonomideki rolü, bazıları ile yüz yüze gelen ve aynı zamanda daha önceki çalışma ve çalışmaların karşılaştığı birçok çalışmadan kaynaklanmaktadır. Araştırma nicel bir yaklaşımla yapılır, bu araştırma ile ilgili ülkelerin Dünya Bankası, OECD, AFDB ve hükümet resmi sitelerinden toplanan veriler temel istatistikler kullanılarak analiz edilecek ve daha ileri analizler, tanımlayıcı istatistik sonuçları ve korelasyon için SPSS'ye taşınacaktır. test sonuçları, hipotezlerimizin gerçekliğini doğrulamak için kullanılacaktır. Daha sonra bu araştırmayla ilgili beş Afrika ülkesindeki genel refahın değerlendirilmesine geçeceğiz. Yani bu değerlendirmeyi yapmak için Çok Kriterli Karar Verme (MCDM) yöntemlerinden Ortalamadan Uzaklığa Dayalı Değerlendirme (EDAS) kullanılacaktır. EDAS yönteminin açık ve basit kullanımı, ülkeleri genel refah düzeylerine göre sıralamamıza yardımcı olacaktır. Bu araştırmada, veriler 1987'den 2017'ye kadar uzanan bir süre boyunca analiz edilecektir. Bulgularımıza göre, Güney Afrika'nın diğer ülkelerden daha fazla olması nedeniyle kamu harcamaları arttıkça genel olarak insani gelişme düzeyinde bir iyileşme olmuştur. bu tezde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research assesses the level of well-being and human development in five countries from the African Union. If for centuries it was considered that development could not be achieved without access to natural resources (land, minerals), it was widely thought that physical capital (machinery and equipment) was the key necessary to achieve development. Nonetheless, terms such as human capital emerged in the economic glossary to give better explanations to what defines economic growth and makes some countries more developed and inclusive than others. Ex-ante, the term“industrialized”became synonymous with“developed”. But it will be clear that technology has adapted better and faster, in some parts of the world than others, with developing countries having difficulties catching up. Also, the parallel evolution of the weight of public expenditure and the differences in income between developing countries and industrialized countries that had identical economic conditions a little more than fifty years ago, raised the question of the efficiency of public spending on human development. The theoretical framework of this research is based on literature review about public economics and the role of the state in the economy from many studies, some of which are confronting and also of human development previous works and studies. The research is done through a quantitative approach, data collected from the WB, OECD, AFDB and government official sites of the countries concerned by this research, will be analyzed using basic statistics and moved towards SPSS for further analysis, the descriptive statistics results and correlation tests results will be used to verify the authenticity of our hypotheses. We will then proceed to an evaluation of the overall well-being in the five African countries concerned by this research. That is, in order to make this evaluation, the Evaluation Based on Distance from Average (EDAS), one of the Multi-Criteria Decision-Making (MCDM) methods, will be used. The use of EDAS method with its clear and simple will help us rank countries according to their overall level of well-being. In this research, data will be analyzed over a period extending from 1987 up until 2017. According to our findings, there has been generally an improvement on the level of human development as much as public spending increased as South Africa outranked the other countries that have been studied in this dissertation.