Zayıflatılmış kiriş ve gövde enkesitli çelik çerçeve sistemlerin doğrusal olmayan davranışlarının deprem performansına etkisi
The effect of nonlinear behaviour of reduced beam and reduced web sections frame systems on earthquake performance
  1. Tez No: 695721
  2. Yazar: BÜLENT KOPARAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL COŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Yapılarda deprem gibi tekrarlı yükler altında sünek davranışın sağlanabilmesi için yapıda oluşacak plastik deformasyonların öncelikle sünek davranan elemanlarda oluşması yani eleman sünekliliği istenir. Eğilme etkisindeki elemanların davranışı, sadece eksenel kuvvet veya eksenel kuvvet ile eğilme etkisindeki elemanların davranışına göre daha sünektir. Büyük depremlerde kolonda ve birleşim bölgesinde oluşabilecek ve kolon mekanizmasına yol açabilecek mafsallaşmaların kirişlerde oluşmasını sağlayan bir düzeneğin oluşturulması sistem sünekliği açısından istenen davranış modelidir. Çeşitli ülke yönetmeliklerinde bu mekanizmayı sağlayan birleşim düzenlemeleri önerilmektedir. Yönetmeliklerde yer almayan birleşim tipleri için ise, süneklik düzeylerine bağlı olarak sağlaması gereken koşullar verilmiştir. Tez çalışmasında zayıflatılmış kiriş ve gövde enkesitli çelik çerçeve sistemlerin davranışı incelenmiş ve öneriler sunulmuştur. Zayıflatılmış gövde enkesitli birleşimler yönetmeliklerde henüz yer almamaktadır. Bu nedenle birçok araştırmacı tarafından bu konu üzerinde çalışmalar devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to provide ductile behavior under repeated loads such as earthquake loads, plastic deformations that will occur in the structure are required to occur primarily in ductile elements. The behavior of the members under the influence of bending is more ductile than the behavior of the members under the influence of axial force or axial force. Increasing axial force in structural elements causes ductility loss. Establishing a mechanism that removes excessive deformations in the column and junction area in severe earthquakes and ensures that these deformations occur in beams under the effect of bending is the desired behavior model in terms of building safety. There are combination types that provide this mechanism in the regulations. For the joint types not included in the regulation, the conditions that must be met depending on the ductility levels are given. In this thesis, the behavior of weakened beam and body cross-section steel frame systems has been investigated. Weakened body cross-section connections have not yet been included in the regulations. Therefore, many researchers are still working on this subject. The thesis aim is to contribute to the behavior of weakened beam-body cross-section connections.