Eş kaybı yaşayan Suriyeli sığınmacı kadınlarda logoterapi temelli grup psikolojik danışma programının iyi olma hali üzerindeki etkisi
The impact of logotherapy-based counseling program on well-being for Syrian refugees who lost their spouses
- Tez No: 695720
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kültürleşme ve uyum süreci içerisinde dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan sığınmacı kadınların savaş öncesi ve sonrası karşılaştıkları olumsuz yaşantılar nedeniyle psikolojik, sosyolojik ve ekonomik sorunlar açısından risk ve tehdit altında oldukları bilinmektedir. Şimdiye kadar gerçekleştirilen çalışmalar ya Suriyeli sığınmacı kadınların travmatik yaşantıya bağlı ruh sağlığı sorunları ve sosyal destek süreçleri incelenmesi (Güdül, 2018) ya da kendi kendine yardım grup müdahalesi oluşturulması şeklindedir (Çelebi ve Polat 2018). Bu araştırmanın temel amacı eş kaybı yaşayan Suriyeli sığınmacı kadınlar üzerinde etkili bir grup psikolojik danışma programı oluşturulması ve bu programın bir grup Suriyeli kadınlar üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırmada İstanbul ili Arnavutköy bölgesinde eş kaybı yaşayan Suriyeli sığınmacı 12 kadına ön test, son test ve izleme testi uygulanmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında Onam Formu, Demografik Bilgiler Formu ve PERMA ölçme araçları kullanılmıştır. Nicel veriler üzerinde Friedman Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testleri uygulanmıştır. İkinci aşamada ise eş kaybı yaşayan Suriyeli sığınmacı 12 kadına 8 oturumluk logoterapi temelli grup psikolojik danışma programı uygulanmıştır. Logoterapi temelli grup psikolojik danışma programı varoluşçu analiz ve logoterapi teknik ve yöntemleri ile uzman görüşleri bir araya getirilerek geliştirilmiştir. Araştırmaya katılan 12 kadının yaş aralığı 24-39 arasında, yaş ortalaması ise 31,4tür. Araştırmanın modeli yarı deneysel desende bir çalışmadır. Araştırmada eş kaybı yaşayan Suriyeli kadınlar ve logoterapi grup psikolojik danışma programı bağımsız değişken, iyi oluş bağımlı değişken olarak alınmıştır. Araştırma sonucunda eş kaybı yaşayan Suriyeli sığınmacı 12 kadına yönelik 8 oturumluk logoterapi temelli grup psikolojik danışma programının ön test, son test ve izleme testi arasında anlamlı farklılık olmuştur. Logoterapi temelli grup psikolojik dayanışma programı eş kaybı yaşayan Suriyeli sığınmacı kadınların iyi oluş düzeylerini arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that refugee women, who are among the disadvantaged groups in the process of acculturation and adaptation, are under risk and threat in terms of psychological, sociological and economic problems due to the negative experiences they encountered before and after the war. It is known that refugee women, who are in disadvantaged groups in the process of acculturation and adaptation, are under risk and threat in terms of psychological, sociological and economic problems due to the negative experiences they encountered before and after the war. The main purpose of this study is to create an effective group counselling program for Syrian refugee women who have lost their spouses and to examine the impact of this program on a group of Syrian women. The studies conducted so far are either examining the mental health problems of Syrian refugee women due to traumatic experiences and social support processes (Güdül, 2018) or these studies establishing a self-help group intervention (Çelebi and Polat 2018). In the study, pre-test, post-test and follow-up test were applied to 12 Syrian refugee women who lost their spouses in Arnavutköy region of Istanbul province. In the first stage of the study, Consent Form, Demographic Information Form and PERMA measurement tools were used. Friedman Test and Wilcoxon Signed Ranks Tests were applied on quantitative data. In the second stage, an 8-session logotherapy-based group counselling program was applied to 12 Syrian refugee women who lost their spouses. Logotherapy-based group counselling program was developed by combining existential analysis and logotherapy techniques and methods with expert opinions. The age range of 12 women participating in the study is between 24-39, and the average age is 31.4. The model of the research is a study in a quasi-experimental design. In the study, Syrian women who lost their spouse and logotherapy group counselling program were taken as independent variables and well-being dependent variables. As a result of the study, there was a significant difference between the pre-test, post-test and follow-up test of the 8-session logotherapy-based group psychological counselling program for 12 Syrian refugee women who lost their spouses. Logotherapy-based group counseling program increased the well-being of Syrian refugee women who lost their spouses.