Monotonicity of allocation rules with respect to technology
Tahsisat kurallarının teknolojiye göre yeknesaklığı
- Tez No: 37028
- Danışmanlar: PROF.DR. MURAT R. SERTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
TAHSİSAT KURALLARININ TEKNOLOJİYE GORE YEKNESAKLI?A C jc frfi«. >.«*.«' " ÖZETÇE Bu çalışmada tahsisat kuralları için, teknolojik gelişmelerin hiçkimseye zarar ver memesini gerektiren (teknolojiye göre) yeknesaklık şartı ve bunun zayıflatılmış hali, yani, bir kişinin daha iyi bir teknoloji kullanmasından zarar görmemesini gerek tiren (tekonolojiye göre) zayıf yeknesaklık şartı tarif ediliyorlar. Zayıf yeknesaklık ve kaynak yeknesaklığı şartlarının daha güçlü bir yeknesaklık şartının özel durumları olmalarına rağmen bu çalışmada tarif edilen yeknesaklık şartlarının kaynak yekne saklığından bağımsız oldukları gösteriliyor. Yeknesaklık şartının genelde katılımcılıkla uyuşmadığı ispat edilip, tahsisat kurallarının tanım kümesi bölgesel-muhit pazarlık kümeleri tarif eden ekonomilerin kümesine kısıtlandığı zaman, yeknesaklığın zayıf Pareto- verimlilik ve katılımcılıkla hala uyuşmuyor olmasına rağmen, bu uyuşmazlığın, zayıf Pareto- verimlilik şartı düşürülerek ya da diğer iki şarttan herhangi birisi zayıflatılarak, ortadan kaldırılabileceği gösteriliyor. Ayrıca, çalışmanın sonunda Lindahl çözümünün zayıf yeknesaklık şartım sağlamadığı gösteriliyor.
Özet (Çeviri)
IV MONOTONICITY OF ALLOCATION RULES WITH RESPECT TO TECHNOLOGY ABSTRACT We define two monotonicity conditions for allocation rules: The first condition is monotonicity (with respect to technology) which requires that technological devel opments hurt no agent in an economy under the allocation rule. The second one is weak monotonicity (with respect to technology) which requires that an agent not be hurt as he uses a more efficient technology under the allocation rule while the others continue to use their current technologies. In comparison of our monotonicity conditions with resource-monotonicity, we show that although weak monotonicity and resource-monotonicity conditions are some special cases of a stronger monotonicity condition, they are independent of resource-monotonicity. We show that monotonicity is incompatible with individual rationality in general. Restricting our domain to economies which define locally comprehensive bargaining sets, we also show that although there is still no individually rational, weakly Pareto- optimal and monotonic allocation rule, by dropping weak Pareto-optimality, or by weakening any of the other conditions, one can find some allocation rules satisfying the remaining conditions. Finally we show that the Lindahl solution is not weakly monotonic.