Türkiye ve Güney Kore hükümet sistemlerinin yönetim yapısı bağlamında karşılaştırılması
Government systems of the Republic of Turkey and the Republic of Korea the comparison in terms of administrative dimension
- Tez No: 695723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÇELİKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Dünya üzerinde çeşitli hükümet sistemleri mevcuttur. Günümüzde en yaygın hükümet sistemleri; başkanlık sistemi, parlamenter sistem ve yarı başkanlık sistemidir. Türkiye parlamenter sistemle yönetilen bir ülke iken kendine özgü ve oldukça yeni bir hükümet sistemi olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçmiştir. Güney Kore başkanlık sistemiyle yönetilen bir ülke iken parlamenter sisteme geçiş yaşamış ve tekrar kendine özgü başkanlık sistemine geçmiştir. Kore Savaşı'ndan sonra“kardeş ülke”olan iki devlet ekonomik, siyasi, kültürel açıdan birlikte birçok faaliyet yürütmektedir. Bu çalışma ile de yönetsel açıdan mevcut ilişkiye bir yenilik getirilmesi hedeflenmiştir. Çalışmada ilk olarak devlet şekilleri ve hükümet sistemlerinin neler olduğu, ikinci olarak Türkiye Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, üçüncü olarak Güney Kore Başkanlık Sistemi ve son olarak iki ülkenin karşılaştırılması yer almaktadır. Çalışma literatür taramasına dayalı bir nitel araştırmadır.
Özet (Çeviri)
There are various systems of government around the world. The most common governmental systems for today; are presidential system, parliamentary system and semi-presidential system. While Turkey has been a country long governed by parliamentary system, it has switched to the Presidential System of Government, which is a unique and quite new government system. On the other hand the Republic of Korea (hereinafter reffered as“South Korea”) has been a country historically governed by presidential system, it has experienced a transition to parliamentary system and then switched back to its unique presidential system. The two states, which have become“sister/brother countries”after the Korean War, have prospered each other economically, politically and culturally. In this study, we aime to bring a new point of view to the existing relationship in terms of administration. In this study firstly, we address the different state forms and government systems, secondly, we discuss the Presidential Government System of Turkey, thirdly the South Korean Presidential System and finally, we conclude with the comparison of the two countries systems of government. The study is a qualitative research based on literature review.