Muhasebe ve yönetim kültürü ilişkisi: Mermer sektöründe bir uygulama
Accounting and management culture relationship: An application in the marble sector
- Tez No: 695727
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Küreselleşme olgusu, ekonomik, sosyal, siyasal alanlarda yaşanan gelişmeler ve her toplumun farklı kültürel özelliklere sahip oluşu işletmelerin yönetim anlayışlarını ve yönetim kararlarını etkilemektedir. Çalışma kapsamında muhasebe ve yönetim kültürü arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bu ilişki kapsamında işletme yöneticilerinin muhasebeden beklentilerinin neler olduğu, muhasebenin yönetim kararlarına katkı düzeyi, işletme yönetimi kararlarında muhasebenin rolünün neler olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Bu nedenle Isparta ve Burdur illerinde basit tesadüf örneği yöntemi ile belirlenen 47 adet mermer üretim işletmesi sahipleri ve profesyonel yöneticilerine anket uygulanmıştır. Anket formunun hazırlanmasında Isparta ilinde faaliyetlerini sürdüren 10 adet Anonim Şirket yöneticisi ile gerçekleştirilen mülakat sonuçlarından ve literatürde yer alan çalışmalardan yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarında ilk olarak betimleyici istatistikler yer almaktadır. Daha sonra, anket formunun üçüncü bölümündeki önermelere katılımcıların verdikleri cevapların ortalamaları alınarak katılım düzeylerine yer verilmiştir. Regresyon analizleri için üçüncü bölümde yer alan önermelerin ortalamaları alınmıştır. Ortalamalar arasında en yüksek değerleri elde eden önermeler arasından bağımlı ve bağımsız değişkenler belirlenerek üç adet model kurulmuştur. Analizler sonucunda işletmelerde muhasebe birimlerinin muhasebenin fonksiyonlarını eksiksiz bir şekilde yerine getirdiği ve muhasebe bilgilerinin çeşitli kullanım alanlarının olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of globalization, developments in economic, social and political fields, and the fact that each society has different cultural characteristics affects the management concepts and management decisions of the enterprises. Within the scope of study, the relationship between accounting and management culture was investigated. Within the scope of this relationship, it has been tried to determine what business managers expect from accounting, the level of contribution of accounting to management decisions, and what role of accounting is in business management decisions. For this reason, a survey was administered to 47 marble production enterprises owners and professional managers determined by the simple random sample method in Isparta and Burdur provinces. In the preparation of the questionnaire, the results of the interviews conducted with the managers of 10 Joint Stock Companies operating in Isparta province and the studies in the literature were utilized. Primarily, descriptive statistics are included in the research results. Then, the averages of the answers which given by the participants in the third part of the questionnaire form are included in the participation levels. For the regression analysis, the average of the propositions in the third section was taken. Three models were established by determining dependent and independent variables among the propositions that obtained the highest values among the averages. As a result of analysis, it was concluded that the accounting units in the enterprises fulfill the functions of accounting completely and that the accounting information has various uses.