Nöroloji ve psikiyatri kliniklerine ilk kez başvuran henüz tanısı konulmamış olgularda psikoaktif madde kullanımının araştırılması
Investigation of psychoactive substance use in undiagnosed patients who applied to neurology and psychiatry clinics for the first time
  1. Tez No: 695792
  2. Yazar: ONUR KETRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE KORKUT GÜLMEN, PROF. DR. DİLEK BATTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Yasal ve/veya yasadışı psikoaktif maddelerin medikal olmayan amaçlarla kullanımını saptayabilmek için tedavi amaçlı hastanelere başvuran olgularda psikoaktif madde kullanımının değerlendirilmesi ve bu profilin ortaya konması açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmada, Çukurova Üniversitesi Hastanesi Nöroloji ve Psikiyatri kliniklerine ilk kez başvuran, yetişkin ve tanısı konulmamış olguların idrar örneklerinde yasal ve/veya yasadışı psikoaktif maddelerin ileri analitik yöntemlerle (sıvı kromatografisi-kütle spektrometresi, LC-MS/MS) araştırılması amaçlanmaktadır. Olguların bazı temel demografik özellikleri ile psikoaktif madde kullanımları arasındaki ilişkinin saptanması hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, Ağustos-Aralık 2020 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Hastanesi Nöroloji ve Psikiyatri kliniklerine ilk kez başvuran, yetişkin ve tanısı konulmamış olguların merkez laboratuvarına yönlendirilen idrar örneklerinden alınmıştır. Merkez laboratuvarına gelen 91 örnek toplanmıştır. Bulgular: Merkez laboratuvarına gelen olguların %77'si erkek olduğu, yaş ortalamasının 32 olduğu, %61,5'ünün Nöroloji kliniğinden geldiği, pozitif çıkan maddeler arasında; çoklu madde kullanımının %58,3 olduğu, yasadışı madde kullanımının %16,7 olduğu ve en çok madde kullanımının %61,1 ile diğer yasal psikoaktif ilaçlar olduğu tespit edilmiştir. Tartışma ve Sonuç: Kliniklere başvuran hastaların gerek tedavi amaçlı gerekse de adli açıdan suiistimal edilen ve ciddi toksik etkilere ve ölümlere sebep olan psikoaktif madde kullanımının tespit edilmesine ve madde tespitinde oluşabilecek yanlış sonuçlara karşı hassas yöntemler geliştirilmesine katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: In order to evaluate the use of licit and/or illecit psychoactive substances for non-medical purposes, and it is important to the use of psychoactive substances and to reveal this profile. In this study, it is aimed to investigate licit and/or illecit psychoactive substances by advanced analytical methods (liquid chromatography-mass spectrometry, LC-MS/MS) in urine samples of adult and undiagnosed patients who admitted to the neurology and psychiatry clinics of Çukurova University Hospital for the first time. It is aimed to determine the relationship between some basic demographic characteristics of the cases and their use of psychoactive substances. Materials and Methods: In this study, urine samples were collected from adult and undiagnosed cases that admitted to Çukurova University Hospital Neurology and Psychiatry clinics for the first time between August-December 2020, and were referred to the central laboratory. 91 samples from the central laboratory were collected. Results: Among the positive substances, 77% of the cases coming to the central laboratory were male, the mean age was 32, 61.5% came from the neurology clinic; it was determined that the use of multiple substances was 58.3%, the use of illegal substances was 16.7%, and the most common substance use was other legal psychoactive drugs with 61.1%. Discussion and Conclusion: It will contribute to the detection of the use of psychoactive substances that cause serious toxic effects and deaths, both for therapeutic purposes and forensic abuse, and to develop sensitive methods against false results that may occur in substance detection.