Çift yüzlü (Bifacial) fotovoltaik panellerin Kırıkkale çevre şartlarında enerji verimliliğinin incelenmesi
Investigation of energy efficiency of bi facial photovoltaic panels in Kırkkale environmental conditions
  1. Tez No: 695801
  2. Yazar: PINAR KAAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN DİKİCİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çift yüzlü (bifacial) fotovoltaik panellerin verimleri; nem, tozlanma, sıcaklık, rüzgar vb. çevre şartlarından etkilenmektedir. Bu çevre şartlarından en önemlisi sıcaklıktır. Bu tez çalışmasında; Kırıkkale ili meteorolojik çevre şartları altında, dış sıcaklığın çift yüzlü fotovoltaik panellerin enerji üretim verimleri üzerine etkisi teorik olarak incelenmiştir. Kırıkkale İli Meteoroloji Müdürlüğü'nden alınan 2020 yılına ait veriler kullanılarak hesaplamalar yapılmıştır. Verim hesaplamaları Ocak ve Temmuz ayları için hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; Kırıkkale İli 2020 yılı Ocak ve Temmuz ayları için modüllerin enerji verimlilikleri ortalama %10,66 artmıştır. Bunun yanında Kırıkkale İli güneş panellerinin kurulumu için oldukça uygun bir şehir olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Efficiency of bifacial photovoltaic panels;humidity, dust, temperature, wind, etc.affected by environmental conditions.The most important of these environmental conditions is temperature.In this thesis study,the effect of external temperature on the energy production efficiency of bifacial photovoltaic panels under meteorological environmental conditions in Kırıkkale province was investigated theoretically. Calculations were made using the data of 2020 obtained from Kırıkkale Province Meteorology Directorate.Yield calculations were calculated for the months of January and July.According to the results obtained;In Kırıkkale Province, the energy efficiency of modules increased by an average of 10,66% for January and July 2020.In addition, Kırıkkale Province has been determined as a very suitable city for the installation of solar panels.