Syntheses and thermoluminescence studies of pure and rare earth doped NaBaBO3 materials
Saf ve nadir toprak elementi katkılı NaBaBO3 malzemelerinin termolüminesans çalışmaları ve sentezi
  1. Tez No: 695802
  2. Yazar: MEHMET OĞLAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOPAKSU, PROF. DR. NURDOĞAN CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tez çalışmasında NaBaBO3 fosforu yanma yöntemi ile sentezlenmiştir. Aynı metodoloji ile Seryum (Ce+3)-katkılı, Gadolinyum (Gd+3)-katkılı, Terbiyum (Tb+3)-katkılı NaBaBO3 fosforlarının sentezlerinde de kullanılmıştır. Uygun katkı oranı çalışmasında, katkı derişimi, Gd+3-katkılanmış ve Tb+3-katkılanmış NaBaBO3 fosforları için ağırlıkça %0,5, 1, 2, 3, 4, 5'tir; ama Ce+3 katkılı NaBaBO3 için %0,25, 6, 7, 8 konsantrasyonları fazladan sentezlenmiştir. Her bir fosfor, termolüminesans (TL) çalışması için beta radyasyonu kaynağına (90Sr/90Y) maruz bırakılmıştır. TL çalışmasında ana TL dozimetri özellikleri araştırılmış ve optimal TL bant geçiren filtre, optimal katkı konsantrasyonu, doğrusal doz aralığı, çeşitli ısıtma hızları (VHR) altında davranış, tekrar kullanılabilirlik kalitesi ve elektron tuzak parametreleri belirlenmiştir. Aktivasyon enerjisi, kaçış frekansı, kinetik mertebe gibi elektron tuzak parametreleri, her malzeme için deneysel olarak Tmax-Tstop deneyi ile; bilgisayarlı ışıma eğrisi ayrıştırma (CGCD) yönteminden faydalanılarak de teorik olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study undoped NaBaBO3 phosphor was synthesized by combustion synthesis method. Same methodology was also applied to the Cerium (Ce3+)-doped, Gadolinium (Gd3+)-doped, and Terbium (Tb3+)-doped NaBaBO3 syntheses of phosphors, respectively. Dopant concentrations were 0.5, 1, 2, 3, 4, 5 weight% for Gd-doped and Tb-doped phosphor samples; but for the optimal concentration study 0.25, 6, 7, 8% concentrations were extra synthesized for Ce3+-doped NaBaBO3 study. Each phosphor was exposed to beta particle irradiation source 90Sr/90Y for thermoluminescence (TL) study. In the TL study, main TL dosimetry properties were investigated and determined in terms of optimal TL bandpass filter, optimal dopant concentration, linear dose range, behavior under various heating rates (VHR), and electron trap parameters, reusability quality to see how much detection sensitivity deviates. Additionally, electron trap parameters such as activation energy, vibration frequency, kinetic order were determined experimentally by conducting Tmax-Tstop experiment; they were also determined theoretically by using computerized glow curve deconvolution (CGCD) method for each material.