İzole perfüze tavşan böbreğinde endotelin reseptör antagonistlerinin çeşitli agonist yanıtları üzerindeki etkisi
The Effects of endothelin receptor antagonists on the responses to various agonists in the isolated perfused rabbit kidney
  1. Tez No: 69584
  2. Yazar: MEHTAP KILINÇ ÖZKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Z. SEVİM ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
38 VI. ÖZET Bugüne kadar bilinen en güçlü endojen vazokonstriktör madde olan endotelin, çeşitli endojen vazokonstriktör maddelerin etkilerini modüle ederek de vasküler fonksiyonun düzenlenmesine katkıda bulunmaktadır. Bu araştırmada izole perfüze tavşan böbreğinde ekzojen HA ve NA'nın vazokonstriktör etkilerinde endotelin peptidlerin katkısının olup olmadığı, ETA reseptör antagonisti BQ 123 ve hem ETA hem de ETB reseptör antagonisti bosentan kullanılarak incelenmiştir. Sonuçlar ; HA ve NA'nın vazokonstriktör yanıtlannm kısmen endotelin peptidler aracıhğı ile oluştuğunu, ETA-reseptör antagonisti BQ 123'ün yanıtlarda herhangi bir değişiklik meydana getirmemesine karşın, bosentan'ın böbrekte hem HA hem de NA'nın özellikle düşük konsantrasyonlarda meydana getirdiği yanıtları inhibe ettiğini göstermektedir. Bosentan'ın, histamin Hı ve a-adrenerjik reseptörleri inhibe edici özelliği olmadığı göz önüne alındığında, bu durum hem HA hem de NA'mn düşük konsantrasyonlardaki vazokonstriktör etkilerinde endotelin peptidlerin katkısı bulunduğunu ve peptidlerin bu etkilerinde ETB reseptörlerinin aracı olduğunu telkin etmektedir.
Özet (Çeviri)
39 VH. SUMMARY Endothelin is the most potent endogenously occuring vasoconstrictor substance so far described. Besides of its vasoconstrictor effect this peptide also participates to the vascular functions by modulating the effects of other endogenous vasoactive substances. Thus, in this study our purpose was to investigate a possible contribution of endothelin to the vasoconstrictor effects of histamine (HA) and noradrenaline (NA) in the isolated perfused rabbit kidney by using selective antagonist of ETA receptor, BQ 123 and non-selective antagonist of ETA and ETB receptors bosentan. The results of the present study indicate that endothelin can modulate the vasoconstrictor effects of both histamine and noradrenalin through ETB receptors. This assumption has been based upon the inhibition by bosentan of the pressor effects of both amines. BQ 123 as a selective ETA-receptor blocker did not alter the effects of the amines. The inhibitory effects of bosentan against the pressor effects of both amines are not mediated through histamine Hı and a adrenoceptors.