Sera koşullarına uygun şeker mısır çeşitlerinin belirlenmesi
Determination of sugar maize cultivars suitable for greenhouse conditions
- Tez No: 695841
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma 2020 yılında Antalya ili örtü altı koşullarında yürütülmüştür. Araştırmada 9 adet şeker mısır çeşidi iki farklı zamanda ekilmiştir. Tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlı olarak yürütülen bu çalışmada tarımsal ve kalite yönünden örtü altı yetiştiriciliğine en uygun şeker mısır çeşitlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma incelenen özelliklerden bitki boyları 152.2 cm (Merit) – 337.8 cm (Intfa), koçan uzunluğu 16.2 cm (Merit) – 24.7 cm (AGR), tepe püskülü çıkış süresi 38 gün (AGR) – 28 gün (Mut), koçan püskülü çıkış süresi 41 gün (AGR) – 30 gün (Mut), koçan bağlama yüksekliği 102.4 cm (Intfa) – 42.8 cm (Merit), koçan uç boşluğu 3.7 cm (Merit) – 0.1 cm (Mut), koçan çapı 5.4 cm (AGR) – 4.6 cm (Merit), tane sayısına 529.6 adet (Hazar) – 278.4 adet (Merit), yeşil koçan ağırlığı 359 g (Intfa) –188.6 g (Merit), kavuzsuz koçan ağırlığı 288.9 g (Hazar) –117 g (Merit), kuru madde oranı % 33.7 (Challenger) – % 28.0 (Intfa), brix oranları ise % 15.5 (Batem Tatlı) – % 9.5 (Intfa) aralığında olup çeşitler arasında incelenen tüm özellikler bakımından istatistiksel açıdan önemli farklar bulunmuştur. Araştırma sonucuna göre, güz dönemi Antalya örtü altı şartlarında şeker mısır yetiştiriciliği için Eylül dönemi fide dikimlerinin daha uygun olduğu ve bu dönemde Batem Tatlı çeşidinin koçan verimi ve kalitesi bakımından en uygun çeşit olduğu bunu Hazar çeşidinin izlediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted under greenhouse conditions in Antalya province in 2020. Totaly nine common sugar maize cultivars were tested in two different sowing times and the randomized block design with three replications was used in this experiment to determine most suitable sowing time and sugar maize cultivars for greenhouse conditions. Traits examined in the research were changed for plant height between 152.2 cm (Merit) – 337.8 cm (Intfa), for ear lenght betweeen 16.2 cm (Merit) – 24.7 cm (AGR), for time to apical tasseling between 38 days (AGR) – 28 days (Mut), for time to silking stage between 41 days (AGR) – 30 days (Mut), for the first cob height 102.4 cm (Intfa) – 42.8 cm (Merit), for the length of its unfilled cob between 3.7 cm (Merit) – 0.1 cm (Mut), for cob diameter between 5.4 cm (AGR) – 4.6 cm (Merit), for the number of grains per cob between 529.6 piece (Hazar) – 278.4 piece (Merit), for unpeeled ear weight between 359 g (Intfa) –188.6 g (Merit), for peeled ear weight between 288.9 g (Hazar) –117 g (Merit), and for brix ratios between % 15.5 (Batem Tatlı) – % 9.5 (Intfa) and differences among the cultivars interms of these examined traits were found to be statistically significant. As a result of the study, it was found that September was the most suitable sowing time for greenhouse sugar maize production in Antalya province and cultivar Batem Tatli was the first cultivar for recommendation in terms of cob yield and quality and it was followed by cultivar Hazar.