Farklı Kırkağaç kavun genotiplerinin adana ve Konya koşullarında agronomik performanslarının değerlendirilmesi
Evaluation of the agronomic performance of different Kirkagac melon genotypes under adana and Konya conditions
  1. Tez No: 695840
  2. Yazar: NUH ARIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR SOLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada Kırkağaç tipi (Cucumis melo var. inodorus) kavun çeşit adaylarının bitki gelişimi, verim ve bazı meyve kalite özellikleri Adana ve Konya olmak üzere iki farklı lokasyonda belirlenmiştir. Bitkisel materyal olarak Sakata Tohum Şirketi tarafından geliştirilen 27 adet Kırkağaç tipi (Cucumis melo var. inodorus) kavun çeşit adayı ve kontrol olarak da piyasada ticari olarak bulunan Westeros, Dardanos, Bravos, Hermanos, Sürmeli, Tanem, Anka ve Alibey Fı hibrit çeşitleri kullanılmıştır. Araştırmada ilk ve % 50 erkek çiçek açma süresi (gün), ilk ve % 50 dişi çiçek açma süresi (gün), bitki boyu (cm), ana gövde çapı (mm), ana gövde üzerindeki kol sayısı (adet/bitki), ana gövde üzerindeki boğum sayısı (adet/bitki) ve meyve özellikleri [verim (kg/m2), meyve ağırlığı (g), meyve yüksekliği (cm), meyve çapı (cm), çekirdek evi yüksekliği (cm), çekirdek evi çapı (cm), meyve eti kalınlığı (cm), meyve kabuk kalınlığı (mm) ve SÇKM (%)] incelenmiştir. İncelenen parametreler bakımından Konya lokasyonu Adana lokasyonuna göre daha iyi sonuçlar vermiştir. İncelenen genotipler arasında, kontrol çeşitlere göre en kısa ilk ve % 50 dişi çiçek açma süresi S8169 genotipinde, en yüksek bitki boyu (cm) S4079 genotipinde ve en yüksek ana gövde çapı (mm) S6576 genotipinde gözlemlenmiştir. Boğum sayısı, meyve verimi, meyve ağırlığı ve meyve yüksekliğinde en yüksek değerler S5365 genotipinde kaydedilmiştir. Meyve çapı Q6676, çekirdek evi yüksekliği S5467, çekirdek evi çapı S7458, meyve eti kalınlığı Q6050, meyve kabuk kalınlığı S7680 ve SÇKM değeri S4079 genotiplerinde en yüksek değerler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, plant growth, yield and some fruit quality characteristics of 27 Kirkagac (Cucumis melo var. inodorus) variety candidates developed by Sakata Seed Company, were determined in two different locations as Adana and Konya. As plant material 27 Kirkagac (Cucumis melo var. inodorus) variety candidates developed by Sakata Seed Company and Westeros, Dardanos, Bravos, Hermanos, Sürmeli, Tanem, Anka and Alibey Fı hybrids which are commercially avaible in the market were used. In this study, first and 50 % male flower blooming period (day), first and 50 % female flower blooming period (day), plant length (cm), main stem diameter (mm), number of branch (branch/plant), number of nodes (nodes/plant), and fruit parameters such as yield (kg/m2), fruit weight (g), fruit length (cm), fruit diameter (cm), length of cavity (cm), diameter of cavity (cm), fruit flesh thickness (cm), fruit rind thickness (mm) and TSS (%), were investigated. In terms of the examined parameters, Konya location gave better results than Adana location. Among the examined genotypes compared to the control varieties S8169 had the shortest first and % 50 female flower blooming period, S4079 had the highest plant length, S6576 had the highest main stem diameter. S5365 genotype had the highest values in number of nodes, yield, fruit weight and fruit length. Q6676 in fruit diameter, S5467 in length of cavity, S7458 in diameter of cavity, Q6050 in fruit flesh thickness, S7680 in fruit rind thickness, S4079 in TSS value were determined with the highest values among the genotypes.