Opiyat kullanım bozukluğu olan hastalarda buprenorfin/nalokson ile uzun salınımlı naltrekson tedavisinin uyku kalitesi, cinsel yaşantılar, yeme davranışı ve yaşam kalitesi açısından karşılaştırılması
Comparison of buprenorphine/naloxone and extended release naltrexone treatment in terms of sleep quality, sexual experiences, eating behavior and quality of life in patients with opiate use disorder
  1. Tez No: 695879
  2. Yazar: TUĞÇE BIDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK KULAKSIZOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, sublingual buprenorfin/nalokson ve uzun salınımlı naltrekson idame tedavisi kullanan hastaların uyku kalitesi, cinsel yaşantılar, yeme davranışı ve yaşam kalitesi açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Akdeniz Üniversitesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma Uygulama Merkezi (AMBAUM)'ne Kasım 2020-Nisan 2021 tarihleri arasında başvuran, DSM-V tanı kriterlerine göre opiyat kullanım bozukluğu tanısı almış ayaktan tedavi gören hastalara yüzyüze görüşme tekniği ile araştırmacılar tarafından geliştirilen bir sosyo-demografik ve klinik veri formunun yanısıra Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısa Formu (WHOQOL-Bref), Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PSQI), Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği (ASES) ve Hollanda Yeme Davranışı Anketi (DEBQ) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare patients using sublingual B/N and extended release XR-NTX maintenance therapy in terms of sleep quality, sexual experiences, eating behavior and quality of life. A socio-demographic/clinical questionnaire, developed by the researchers, as well as the World Health Organization Quality of Life Scale-Short Form (WHOQOLBref), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Arizona Sexual Experiences Scale (ASES) and Dutch Eating Behavior Questionnaire (DEBQ) were administered face-to-face to the outpatients who were diagnosed with Opioid use disorder according to DSM-V diagnostic criteria and applied to Akdeniz University Alcohol and Substance Addiction Research and Application Center (AMBAUM) between November 2020 and April 2021.