Opiyat kullanım bozukluğu olan hastalarda aşermenin, aleksitimi ve dürtüsellik ile olan ilişkisi
The relationship between craving, alexithymia and impulsivity in patients with opiate use disorder
  1. Tez No: 639588
  2. Yazar: NEVAL ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve Amaç: Opiyat kullanım bozukluğu ciddi bir halk sağlığı problemidir. Tüm madde kullanım bozuklukları gibi remisyon ve relaps dönemleri ile giden kronik bir hastalık olması sebebiyle relapsa yol açan etmenlerin irdelenmesi gerekmektedir. Bu bozuklukluğun gidişatında önemli relaps sebeplerinden olan aşermeyi ve onu belirleyen değişkenleri anlamak hem koruma, hem de tedavi açısından önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada aşermenin aleksitimi ve dürtüsellikle olan ilişkileri ve bu değişkenlerin bağımlılık şiddeti olan ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Yöntem: Çalışma, Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi AMATEM polikliniğinde ayaktan tedavi gören opiyat kullanım bozukluğu tanılı ardışık 100 erkek hasta ile yapılmış kesitsel bir çalışmadır. Çalışmaya yeterli doz buprenofrin/nalokson tedavisinin henüz ilk üç ayında olan hastalar dahil edildi. Çalışmaya katılanlara Sosyodemografik ve Klinik veri formu, Madde Aşerme Ölçeği (MAÖ), Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20), Barratt Dürtüsellik Ölçeği (BDÖ-11), Bağımlılık Profil İndeksi (BAPİ) uygulandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Opiate use disorder is a serious public health problem. As it is a chronic disease that goes through remission and relapse periods like all substance use disorders, the factors that cause relapse should be examined. Understanding craving, which is one of the important causes of relapse, and the variables that determine it, has an important role in terms of both protection and treatment. In this study, it was aimed to investigate the relationship between craving alexithymia and impulsivity and the relationship between these variables and severity of addiction. Method: The study is a cross-sectional study conducted with 100 consecutive male patients diagnosed with opiate use disorder receiving outpatient treatment at the AMATEM outpatient clinic of Erenköy Mental and Neurological Diseases Training and Research Hospital. Patients in the first trimester of adequate dose of buprenofrin / naloxone therapy were included in the study. Sociodemographic and Clinical data form, Drug Craving Scale (DCS), Toronto Alexithymia Scale-20 (TAS-20), Barratt Impulsiveness Scale-11 (BIS-11), Addiction Profile Index (API) were applied to the participants.