Bazı potasyum kanal blokörlerinin farelerde öğrenme ve bellek üzerine etkilerinin pasif sakınma sistemi kullanılarak değerlendirilmesi
Consideration of some potassium channel blockers on learning and memory by using passive avoidance system in mice
- Tez No: 69588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZİLET AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
öz BAZI POTASYUM KANAL BLOKÖRLERÎNİN FARELERDE ÖĞRENME VE BELLEK ÜZERİNE ETKİLERİNİN PAStF SAKINMA SİSTEMİ KULLANILARAK DEĞERLENDİRİLMESİ Kemirgenlerin pasif salanına düzeneğindeki davranışları öğrenme ve belleğin araştırılmasında önemli ipuçları vermektedir. Bu çalışmada bazı potasyum kanal blokörlerinin öğrenme ve bellek üzerindeki etkileri, albino türü farelerin pasif sakınma deneyindeki retansiyon zamanları incelenerek değerlendirildi. Bir grup fareye pasif sakınma testindeki öğrenme deneyinden 30 dakika önce i.p yoldan 1 mg/kg skopolamin, diğer bir gruba ise öğrenme deneyinden hemen sonra ECS (elektrokonvûlsif şok) uygulaması yapılarak deneysel amnezi oluşturuldu. Potasyum kartal blokörlerinden 4-AP (4-aminopiridin), 3,4-DAP (3,4-diaminopiridin) ve Apamin 'in, meydana getirilen amnezi ve buna bağlı olarak değerlendirilen öğrenme veya konsolidasyon üzerindeki etkileri incelendi, öğrenme deneyinden hemen sonra i.p yoldan verilen 4-AP, 3,4-DAP ve Apamin, uygulandıkları çeşitli dozlarda pasif sakınma testindeki retansiyon zamanını artırarak öğrenmeyi veya konsolidasyonu fasihte etti. Bulgular, potasyum kanallarının öğrenme ve bellek ile ilişkili mekanizmalarda rolü olabileceğini göstermektedir. Anahtar Sözcükler : 4-Aminopiridin, 3,4-Diaminopiridin, Apamin, Pasif Sakınma Sistemi, Fare
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CONSIDERATION OF SOME POTASSIUM CHANNEL BLOCKERS ON LEARNING AND MEMORY BY USING PASSIVE AVOIDANCE SYSTEM IN MICE A group of mice received 1 mg/kg scopolamine (i.p) 30 minutes before acquisition trial, and the other group received ECS (electroconvulsive shock) immediately after acquisition trial. The effects of the potassium channel blockers as 4-AP (4-aminopyridine), 3,4-DAP (3,4-diaminopyridine) and Apamine on scopolamine- or ECS- induced amnesia were investigated, in order to determine acquisition or consolidation. 4-AP, 3,4-DAP and Apamine injected in various doses (i.p) immediately after acquisition trial, prolonged the retention latency of passive avoidance and facilitated acquisition or consolidation. Results indicated that, potassium channels may play an important role in the mechanisms of learning and memory. Key Wards : 4-Aminopyridine, 3,4-Diaminopyridine, Apamine, Passive Avoidance, Mice vn