Potasyum kanal blokörlerinin antinosisepsiyon mekanizmaları üzerine etkileri ile ilgili bir çalışma
The Effects of potassium channel blockers on the mechanism of antinociception
- Tez No: 69589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZİLET AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Öz POTASYUM KANAL BLOKÖRLERİNİN ANTİNOSİSEPSİYON MEKANİZMALARI ÜZERİNE ETKİLERİ İLE İLGİLİ BİR ÇALIŞMA Sinir hücrelerindeki potasyum kanallarının açılmasının bazı maddelerin analjezik etkilerinde rolü olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada bir narkotik analjezik olan morfin ile potasyum kanal blokörleri olan 4-aminopiridin, tetraetilamonyum, glibenklamid ve potasyum kanal açıcısı pinasidilin analjezik aktivite düzeyinde etkileşmeleri incelendi. Çalışmalarda deney hayvanı olarak her iki cinsten beyaz fareler kullanıldı. Analjezik etkinin değerlendirilmesinde“tail-flick”yöntemi kullanıldı. Potasyum kanal blokörlerinden 4- aminopiridin ve tetraetilamonyum morfine bağlı analjeziyi değiştirmezken, glibenklamid doza bağlı olarak azalttı. Potasyum kanal açıcısı pinasidil ise morfinin analjezik etkisini artırdı. Bu çalışmada elde ettiğimiz bulgular, morfinin analjezik etki mekanizmasında ATP'ye duyarlı potasyum kanallarını açıcı özelliğinin rolü olduğunu destekler niteliktedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Potasyum kanalları, 4-aminopiridin, Tetraetilamonyum, Glibenklamid, Pinasidil, Morfin.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF POTASSİUM CHANNEL BLOCKERS ON THE MECHANiSM OF ANTiNOCiCEPTiON Previous studies has indicated that the opening of potassium channels play an important role on the effects of some analgesic agents. Here we examined the interaction between the opioid morphine and potassium channel blockers 4-aminopyridine (4-AP), tetraethylamonium (TEA), glybenclamide and potassium cahannel opener, pinacidil. Albino mice weighing 25-30 g were used in experiments. The analgesic effects were evaluated by using the tail-flick test. Our results showed that glybenclamide produce a dose-dependent antagonism of morphine analgesia; while neither 4-AP nor TEA significantly modify morphine-induced analgesia. On the other hand pinacidil, a potassium channel opener increased the morphine analgesia. In conclusion our study showed that the opening of ATP- sensitive K+ channels makes a significant contribution to the antinociceptive effect of morphine. KEYWORDS: Potassium channels, 4-aminopyridine, tetraethylamonium, glybenclamid, pinacidil, morphine. VI