Transformation of national identity, geopolitics and nation building in sub-saharan Africa: The Cases of Cameroon and Senegal
Sahra altı Afrika devletlerinde ulusal kimliğin, jeopolitiğin ve ulus inşasının değişimi: Kamerun ve Senegal vakaları
  1. Tez No: 695897
  2. Yazar: NGWA NEBA RIDLEY
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. BİROL AKGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu tez, ulusal kimliğin gelişen doğasını ve bunun Kamerun ve Senegal'de jeopolitik ve ulus inşası için önemini incelemektedir. Mevcut küresel bağlamda, önceki teoriler ve bilim insanları, ulusal kimlikteki yakın dönem değişikliklerinin Kamerun ve Senegal'in jeopolitik tercihlerini ve uluslararası kimliğini nasıl etkilediğini açıklayamamışlardır. Bu çerçevede mevcut araştırma, elit sınıf ve halkın ulusal kimlik algısının hangi ölçüde ulusal sınırları aştığını ve jeopolitik ortama yayıldığını tespit etmeye çalışmaktadır. Bu araştırma özellikle, Kamerun ve Senegal'deki elit sınıf ve halkın ulusal kimliklerini ve jeopolitiklerini nasıl algıladıklarına odaklanmaktadır. Çalışma, elit sınıf ve halkın ulusal kimlik algısındaki değişimin, her iki sömürgecilik sonrası devlette de jeopolitik ve uluslararası kimliğin farklı bir türünün ortaya çıkması anlamına geldiğini öne sürmektedir. Araştırma, sömürgecilik sonrası Afrika ülkelerinde ulusal kimliğin ve jeopolitiğin gelişen doğasını kapsamlı bir şekilde açıklayan bir“stratejik kimlik”kavramını ortaya koymaktadır. Kavramsal çerçeve, kendi önerilerime ve stratejik kültür üzerine inşacı ve realist yaklaşımla çalışma yapmış daha önceki bilim insanlarının önerilerine dayanarak oluşturulmuştur. Stratejik kimlik kavramı, kolonyal meslektaşlardan miras kalandan farklı olarak, yeni bir ulusal ve uluslararası kimlik türünü sembolize etmektedir. Bu araştırma, nitel ve nicel yöntem unsurlarını birleştiren karma yöntem tekniklerine dayanmaktadır. Karma yöntem yaklaşımı, içerik ve söylem analitik tekniklerinin yanı sıra karşılaştırmalı bir vaka çalışması ile desteklenmektedir. Analiz, küreselleşme öncesi ve sonrası döneme yoğunlaşmaktadır. Analizin sonucu, ulusal kimlikteki değişikliklerin Kamerun ve Senegal'deki jeopolitik ve uluslararası kimlik seçimini ne ölçüde etkilediğini ortaya koymaktadır. Bulgular, her ne kadar yakin tarihte her iki devlette de ulusal kimlik ve jeopolitikte karşılaştırmalı olarak önemli değişikliklerin meydana geldiğini gösterse de, Senegal'in jeopolitikte Kamerun'dan daha dinamik bir görünüme sahip olduğu tespit edilmektedir. Bu yapılan doktora tez çalışmasında, yeni dinamik ve çok boyutlu imaj yeni milli kimliğin oluşması açısından stratejik kimlik olarak teorileştirilimiştir. Sonuçlar ayrıca, Senegal'in stratejik kimliğine ilişkin büyüme, inşaacılık ve barış inşası anlamında engellerin ve bu çalışmaların önemlerini de ele almıştır.. Çalışma, bulguların bu alandaki bilgi birikimine nasıl katkıda bulunduğunu ve özellikle Kamerun ve Senegal olmak üzere sömürgecilik sonrası Afrika devletlerinde mevcut olan kimlik politikası literatürüne yeni bir boyut kattığını belirterek tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the evolving nature of national identity and its significance to geopolitics and nation building in Cameroon and Senegal. Within the current global context, previous theories and scholars failed to explain how the recent changes in national identity informs the choice of geopolitics and the international identity of Cameroon and Senegal. It is against this backdrop that this research sought to ascertain the extent to which changes in national identity have transcended national borders and spilled over to the geopolitical landscape. The research particularly focused on how the elites and the public in Cameroon and Senegal perceive their national identity and geopolitics. The study hypothesized that the change in elite and public perception of national identity has meant that a different version of geopolitics and international identity has emerged in both postcolonial states. The research formulated a conceptual of“strategic identity”that comprehensively explain the evolving nature of national identity and geopolitics in postcolonial African states. The conceptual framework was formulated based on my own propositions and those of earlier scholars on constructivism and realist approach on strategic culture. The concept of strategic identity symbolizes a new type of national and international identity different from that inherited from colonial counterparts. This research relied on mixed-method techniques which combines elements of qualitative and quantitative methods. The mixed-method approach was supported by a comparative case study, alongside content and discourse analytical techniques. The analysis focused in the period before and after globalization. The outcome of the analysis revealed the extent to which changes in national identity have transcended national borders and influence the choice of geopolitics in Cameroon and Senegal. Though the outcome of the analysis showed that in recent years changes in national identity have transcended national borders and spilled over to the geopolitical landscape, comparatively, it was established that Senegal has assumed a more dynamic image and position in geopolitics than Cameroon. Her recent dynamic and versatile image account for the new type national identity theorized in this dissertation as a form of strategic identity. The study also highlighted the challenges and significance of strategic identity to issues of growth, nation and peace building. The research concluded by explaining how the findings contribute to knowledge and add a new dimension to the existing literature of identity politics in post-colonial African states, especially Cameroon and Senegal.