İslam öncesi şiirlerle mukayeseli Kur'ân-ı Kerîm'in Arap şiirine etkisi. (İslam'ın başlangıcından Emevi Dönemin'in sonuna kadar)
The effect of The Holy Qur'an in The Arab poetry compared with the pre- islamic poems (From the era the beginning of Islam until the end of The Umayyad Period)
- Tez No: 695896
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALİL ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
İslam dininde birinci derecedeki kaynak Kur'an'dır. Bu yüzden Kur'an'ın Müslüman Araplar nazarında itibarı çok yüksektir. Bunun yanında Araplar nazarında Edebiyat sahasındaki şiirin de geçmişten beri yüksek bir makamı vardır. Biz de buradan yola çıkarak Kur'an ayetlerinin, yönlendirmelerinin ve amaçlarının, İslamî dönem ve Emeviler dönemindeki Arap şiiri örnekleri üzerindeki etkisini inceledik. Çalışma; önsöz, giriş ile, dört bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Giriş bölümü araştırmanın sınırlarını, önceki çalışmaları ve araştırmanın yöntemini içermektedir. Araştırmanın birinci bölümünde Kur'an-ı Kerim'in Arap Edebiyatına tesiri ve Müslümanların ilmi, edebi ve toplumsal hayatları üzerindeki etkileri ele alınmaktadır. İkinci bölümde Cahiliye şiirinden ve Cahiliye devrindeki yaygın şiir temalarından bahsedilmektedir. Üçüncü bölümde Arap şiirinin Hz. Peygamber (s.a.v) ve dört halife devrindeki durumu izah edilmeye çalışılmaktadır. Araştırmanın dördüncü bölümünde İslamî dönem Arap Edebiyatında, Kur'an'ın Arap şiir temaları üzerindeki etkisi ele alınmakta ve Hz. Peygamber'in (s.a.v) bi'setinden Emevi döneminin sonuna kadar devam eden İslam ümmetinin hayatında siyasi, dini ve edebi açıdan önem arz eden yeni etkileşimden bahsedilmektedir. Böylece Kur'an'ın bu dönemdeki şairler üzerindeki tesiri ortaya koyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The first degree source in the Islamic religion is the Quran. Therefore, the reputation of the Qur'an is very high in the eyes of Muslim Arabs. Besides, poetry in the field of literature in the eyes of the Arabs has a high authority since the past. Based on this, we have examined the effects of the Qur'an verses, directions and aims on the examples of Arabic poetry in the Islamic period and the Umayyad period. The study consists of an introduction, a preface, four chapters and concluding parts. The introduction contains the boundaries of the research, previous studies and the method of the research. In the first part of the study, the effect of the Quran on Arabic Literature and its effects on the scientific, literary and social life of Muslims are discussed. In the second part, the poems of Jahiliyya and common poetry themes in the period of Jahiliyya are mentioned. In the third chapter, the situation of the Arab poetry in the period of the Prophet (pbuh) and the four caliphs is tried to be explained. In the fourth part of the study, the effect of the Qur'an on the Arabic poetry themes in the Islamic period of Arabic Literature is discussed. Continuing from the sending of the Prophet (pbuh) until the end of the Umayyad period and having political, religious and literary significance in the life of the Islamic Ummah; this interaction is mentioned. Thus, the influence of the Quran on the poets in this period is revealed.