Çocuk suçluluğunun önlenmesinde yerel yönetimlerin rolü: Kayseri örneği
In the prevention of child crimethe role of local governments: Example Kayseri̇
- Tez No: 695908
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSNİYE AKILLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Gençlerin ve çocukların suç işlemeleri ya da suça sürüklenmeleri, yüzyıllardır varlığını koruyan hem küresel hem de ulusal çaplı bir sorundur. Günümüzde suça sürüklenen çocukların oranı ciddi şekilde artmıştır. Devletler, çocuk suçluluğuna sebep olan nedenleri ortadan kaldırmak amacıyla merkezi ve yerel düzeyde politikalar geliştirmekte, plan ve programlar ile faaliyetler düzenlemektedir. Mahalli idareler ise bu çalışmaların içinde aktif bir rol almakta ve yakından ve yerinden yönetim gereği bu idarelerin çocuk suçluluğunun önlenmesinde önemli sorumlulukları bulunmaktadır. Bu araştırmada çocuk suçluluğu konusunun kavramsal ve kuramsal çerçevede, uluslararası, ulusal ve yerel düzeydeki hukuksal ve yönetsel düzenlemeler kapsamında incelenmesi; yerel yönetimlerin çocuk suçluluğunun önlenmesi konusundaki rolünün ortaya konması ve bu çerçevede Kayseri ili örneğinde belediyelerin gerçekleştirmiş olduğu faaliyetlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Belediye yetkilileri ile nitel araştırma yöntemlerinden biri olan adak grup görüşmesi yapılmış, elde edilen veriler betimsel analiz tekniği ile çözümlenmiş ve soruna ilişkin öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Juvenile delinquency or delinquency is a global and national problem that has persisted for centuries. Today, the proportion of children driven into crime has increased significantly. States develop central and local policies, organize plans and programs and activities in order to eliminate the causes of juvenile delinquency. Local administrations take an active role in these activities and these administrations have important responsibilities in preventing juvenile delinquency due to close and local administration. In this study, the subject of juvenile delinquency is examined in a conceptual and theoretical framework, within the scope of legal and administrative regulations at international, national and local levels; It was aimed to reveal the role of local governments in the prevention of juvenile delinquency and to evaluate the activities of municipalities in the case of Kayseri province within this framework. A focus group meeting, which is one of the qualitative research methods, was held with the municipality officials, the data obtained were analyzed with the descriptive analysis technique and suggestions regarding the problem were developed.