Nejdet Sançar: Hayatı, fikirleri ve eserleri (1910-1975)
Nejdet Sançar: His life, ideas and works (1910-1975)
- Tez No: 695933
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ŞERİF KAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Biography, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi mezunu olan Nejdet Sançar, askerliğini yaptıktan sonra Sivas Öğretmen okuluna atanmıştır. Türkçü, Türkolog ve ideolog Hüseyin Nihal Atsız'ın kardeşi olan Nejdet Sançar ağabeyi gibi Türkoloji mezunudur ve O da tıpkı Nihal Atsız gibi edebiyat öğretmenliği yapmıştır. Balıkesir Lisesi'nde görev yaptığı esnada Irkçılık- Turancılık davaları hasebiyle 3 Mayıs 1944'ü takip eden süreçte tutuklanmıştır. Sıkıyönetim mahkemelerinin aldığı kararla 14 ay hapse mahkûm edilen Sançar, Askeri Yargıtay'ın verilen cezalara ilişkin kararı bozmasına karşın ömrünün 14 ayını haksız yere cezaevinde geçirmiştir. 3 Mayıs 1944 Türkçülük davaları sonrasında ağabeyi Nihal Atsız ve fikir arkadaşları ile baskılara ve kötü muameleye maruz kalan Nejdet Sançar, ömrünü Türkçülük fikrine hizmet ile geçirmiş, hayatını bu uğurda vakfetmiştir. Orkun, Orhun, Ötüken gibi Türkçü dergilerde düzenli olarak yazan Sançar, birçok eser kaleme almıştır. Nejdet Sançar yaşadığı dönemin hükümetlerini; bilhassa İsmet İnönü dönemi idaresini eleştirdiği eserleri ile ünlüdür. Eserlerinde, Türkçülük ideolojisinden bahsederken aynı zamanda Komünizmi eleştiren yazılara yer vermiştir. 3 Mayıs yargılamaları ve sonrasında yaşanan çileli hayattan sonra Nejdet Sançar, inandığı değerler uğruna mücadele etmeye devam etmiş, Türk Ocakları ve Türkiye Komünizmle Mücadele Derneğinde görev yapmıştır. Daha sonra ilk olarak İstanbul'da ağabeyi Hüseyin Nihal Atsız tarafından kurulan ve genel merkezi Ankara'ya devredilen Türkçüler Derneği'nin (Türkiye Milliyetçiler Birliği'nin) Genel Başkanlığını yapmıştır.
Özet (Çeviri)
Nejdet Sançar who was appointed as a teacher at Teachers College in Sivas after his graduation from the Istanbul University Faculty of Literature is brother of Hüseyin Nihal Atsız who is the leading name of the Turkism in Turkey. He earned his living with teaching profession like his brother did. While he was working in Balıkesir, he was arrested within the scope of the Racism and Turanism in the on going process of the 3th of May in 1944. Nevertheless, 14 months custodial sentence against him by military commission was overturnedby the military court of appeals. Thereby, Sançar spent 14 months in his life because of this false charge. Sançar whowas devoted his remaining time of his life to the Turkism that he believed in, wroted regularly in the magazines such as Orkun, Orhun, Ötüken andhe left behind so many works about Turkism.Until 1975, the year that he died in, he undertook several missions in Turkish Hearts Institution, Anti-communism association in Turkey. On the other hand, he was the chairman of the Turkish Hearts (Unity of Turkish Nationalists) which was founded by Hüseyin Nihal Atsız.