Türkiye'nin Balkanlar politikasında kültürel faaliyetlerin önemi: 2000'li yıllardan günümüze Bosna-Hersek örneği
The significance of its cultural activities in Turkey's Balkans policy: A Case study of Bosnia-Herzegovina from 2000's till today
- Tez No: 695963
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR YASİN ASAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bosna Hersek, Türkiye'nin dış politikasında her dönemde önemli bir yere sahip olmuştur. Gerek coğrafi açıdan bulundukları konumlar gerekse de tarihi ve kültürel ortaklıkları iki devleti birbirlerine yakınlaştıran etkenler olmuşlardır. Türkiye'nin Balkan coğrafyasında etkili olabilmesi açısından, bölgedeki devletlerle yapacağı işbirlikleri gittikçe değer kazanmaya başlamıştır. Özellikle 2. Dünya Savaşı'nın ardından devletlerarasında silahlı çatışmaların ve askeri güç kullanılarak yapılan baskıların azaltılmasına yönelik politikalar uygulanmaya başlanmış, kültürel diplomasi kavramı da bu yıllarda ortaya çıkmıştır. Gelişen teknolojiler ve buna bağlı olarak artan iletişim imkânları toplumların bilgiye ulaşmalarını çok büyük ölçüde kolaylaştırmıştır. Bu bilgi ve iletişim çağında, geleneksel diplomasi eski etkisini yitirmeye başlamıştır. Devlet adamlarının veya diplomatların değil, toplumların iyi yönde düşünmesini sağlamak için yapılan faaliyetler bütününe ise kültürel diplomasi denmektedir. Kültürel diplomasiyi bir tür devletlerarası halkla ilişkiler olarak görmek mümkündür. Bu bağlamda Türkiye, Bosna Hersek ile olan ilişkilerinde kültürel diplomasi öğelerini kullanmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'nin kültürel diplomasi ve yumuşak güç kullanımının faydalı ve gerekli olduğu, özellikle de Bosna Hersek gibi tarihi ve kültürel bağların bulunduğu ülkelere yönelik olarak kullanılmalarının isabetli olacağı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey's foreign policy, Bosnia and Herzegovina has been an important place in all periods. Both their geographical location and historical and cultural partnerships have been factors that brought the two states closer to each other. Turkey may be effective in terms of the Balkans; cooperation began to appreciate gradually be made with states in the region. Particularly after World War II, policies aimed at reducing inter-state armed conflicts and repressions using military force began to be implemented and the concept of cultural diplomacy emerged in these years. Developing technologies and the increasing communication possibilities have made it easier for the society to access information. In this age of information and communication, traditional diplomacy has begun to lose its old influence. The activities carried out in order to enable the society to think in good direction, not statesmen or diplomats, are called cultural diplomacy. It is possible to see cultural diplomacy as a kind of interstate public relations. In this context, Turkey is using elements of cultural diplomacy in its relations with Bosnia and Herzegovina. In this study, Turkey's soft power and cultural diplomacy is useful and necessary, particularly as Bosnia and Herzegovina would be appropriate for use as historical and cultural ties to countries where stated.