Üç sektör kuramı ve Türkiye gıda ambalaj sanayisinde millileşme süreci
Three sector theory and process of nationalization in food packaging industry of Turkey
- Tez No: 695964
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİ ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzün gelişmiş ülkelerinin gelişme süreçlerine ait verilerini inceleyen iktisatçılar, bu ülkeler arasında bazı ortak yapı değişikliklerinin varlığını ortaya koymuşlardır. Ekonomilerin gelişme süreçleri içinde geçirmiş olduğu bu yapı değişikliklerini dikkate alan görüşlerin bütününe“üç sektör kuramı”denilmektedir. Üç sektör kuramı, milli gelir ve milli gelir dağılımı incelenmiş ve milli gelir dağılımının genel durumu, gelir dağılımının bozulmasının nedenleri, yol açtığı sorunlar ve çözüm önerileri ortaya konulmuştur. Üç sektör kuramı ele alındığında, gelir dağılımında iyileşme sağlamak için sektörel bazda tarım sektöründe çalışan kesimin verimlerinin artırılması ancak bu sektörde istihdam fazlası var ise bunların hizmet ve sanayi sektörüne kaydırılması sağlanmalıdır. Bu araştırma ülke ekonomisine katkı sağlayacağı düşünülen sanayi sektörleri içerinde yer alan gıda sektörü ve ambalaj sektörü ele alınarak, Türk ambalaj sektörünün ihracatta yaşadığı problemleri belirlemek ve Türk gıda ambalaj sektörünün millileşme süreci içerisindeki sorunları ortaya çıkarmak ve çözüm önerileri getirmek amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda sektörlerde var olan problemleri olumlu yönde etkileyecek üç sektör kuramı araştırılmış, ambalaj sektörü ve gıda ambalaj sektörü ile ilgili teorik bilgiler ve istatistiki raporlar için birçok kaynaktan faydalanılmıştır. Yapılan araştırmalar ve çalışmalar sonucunda Türkiye'nin milli gelirini etkileyen bu sektörlerle ilgili problemler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Economists examining the data on the development processes of today's developed countries have revealed the existence of some common structural changes among these countries. All of the views that take into account these structural changes that economies have undergone in the development process are called“three sector theory”. Three sectoral theories and national income and income distribution were examined in a theoretical framework and the general situation of the national income distribution, the reasons for the deterioration of the income distribution, the problems it caused and solution suggestions were put forward. Considering the three sector theories, it should be ensured that the productivity of the sector working in the agricultural sector is increased on sectoral basis, but if there is an employment surplus in this sector, they should be shifted to the service and industrial sector in order to improve income distribution. This research has been prepared in order to determine the problems experienced by the Turkish packaging industry in exports and to reveal the problems in the nationalization process of the Turkish food packaging industry and to offer solutions by addressing the food sector and the packaging sector, which are among the industrial sectors that are thought to contribute to the country's economy. In line with the purpose of the research, three sectoral theories that will positively affect the existing problems in the sectors were investigated, and many sources were used for theoretical information and statistical reports about the packaging industry and food packaging industry. The results of the research and studies affecting Turkey's national income has been demonstrated problems associated with this industry.