Güvenlik stratejilerinde petrolün önemi: İkinci Dünya Savaşı örneği
The significance of petroleum on security strategies: A case study of World War II
- Tez No: 695962
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ÖZORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Uluslararası sistemde devletler varlıklarını idame ettirebilmek için sürekli bir mücadele içindedirler. Bu mücadele maddi unsurlara sahip olmayı gerekmektedir ve bu rekabet, sınırlı kaynaklar üzerinde yapılan bir mücadele haline gelmektedir. Bu da enerji arzını, tedariğini ve ulaşımını modern zamanların en önemli güvenlik sorunlarından biri haline getirmiştir. Sanayileşmeyle birlikte günümüze kadar, ön plana çıkan ve stratejik öneme sahip olan enerji kaynaklarından biri de petroldür. Modern zamanda petrole duyulan bağımlılığın her alanda artması, ülkelerin petrol konularında hassasiyetini arttırmaktadır. Bu hassasiyetin artışı da petrolü stratejik bir meta haline getirmiş ve her ülke için petrol arzını güvence altına almak ulusal çıkar haline gelmiştir. Böylelikle petrol, uluslararası çıkar çatışmalarının başlıca sebebi olmaktadır. Bu çatışma ortamı, ülkelerin güvenlik stratejileri belirlenirken petrolün önemini arttırmaktadır. Çalışmada, örnek olay araştırması ile İkinci Dünya Savaşı'nda petrolün önemi incelendi. Bu örnek bize ülkelerin kendi çıkarlarını maksimize etmek adına, dünyanın gördüğü en korkunç olaylara sebep olabileceğini göstermiştir. Buna benzer örnekler bize, petrolün bir enerji kaynağı maden olmaktan çok öte, aynı zamanda uluslararası politikaların belirlenmesinde önemli yeri olduğunu ve öngörülebilen uzun bir gelecekte de bu önemini koruyacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
States are in a perpetual struggle to maintain their sovereignty in the international system. This struggle necessitates possessing certain assets where it turns into a battle over limited resources. Consequently, the increased demand, supply, and transportation of energy sources became the most significant security issue in modern times. Among all others, oil became one of the top resources in demand and strategic importance. Dependency on oil increases the sensitivity of international politics in modern times and made oil a strategic asset was securing the oil demand became one of the top missions for the interest of states. So, this conflict area over oil increased its role in security strategies. In order to put theory in perspective and reflect on the practical state affairs, we take the Second World War as an example. This example showed us how far states go in order to maximize their interest, to the extend causing the world's most devastating events. Similar examples to date showed us the importance of oil is way beyond being a source of energy, it is also an asset that shapes World politics in the prospective future.