Personel güçlendirmenin örgütsel bağlılığa etkisi ve Ankara ili savunma sanayi çalışanları üzerine bir araştırma
A research on the effect of staff empowerment on organizational commitment the study on the employees of the defense industry in Ankara
- Tez No: 695983
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Küreselleşme sonucunda sürekli değişim içinde olan piyasa koşullarına ayak uydurabilmek ve rekabet avantajı sağlayabilmek amacıyla örgütlerin bazı uygulamalar gerçekleştirmeleri gerekmektedir ve bu uygulamaların başında personel güçlendirme uygulaması gelir. Günümüz küresel iş çevresinde örgütlerin başarılı olabilmek için çalışanlarının fikirlerine, bilgilerine, yaratıcılıklarına ve enerjilerine ihtiyaçları vardır. Başarılı tüm örgütler başarılarını, personellerini güçlendirmelerine, inisiyatif almalarını sağlamalarına, çalışanlarının işletmenin amaçlarına hizmet etmelerini ve sahibi gibi hissetmelerini sağlamalarına borçludur. Rekabetlerin ve değişimlerin yaşandığı günümüz koşullarında, işletmelerin hedeflerine ulaşabilmeleri ve başarıyı yakalayabilmelerinin esas şartı, çalışanların örgütle ve yaptığı işleri ile bütünleşmelerinin yani örgütsel bağlılığın sağlanmasıdır. Personel güçlendirme yönetim açısından, rekabette avantaj elde etmek için işletme de kullanılması zorunlu yönetim tekniklerinden biri haline gelmiştir. Güçlendirildiğini hisseden iş görenlerin üyesi oldukları örgüte olan bağlılıkları da artmaktadır ve bu durum günümüzün rekabet ortamında örgütler açısından oldukça önemlidir. Personelin güçlendirilmesi ile örgütsel etkinliğin arttırılması hedeflenmektedir. Tez çalışmasında; savunma sanayi sektöründe personel güçlendirmenin uygulanma derecesi ve güçlendirme uygulamalarının örgütsel bağlılık düzeyleri üzerinde ki etkileri değerlendirilmiştir. Araştırma, Ankara 'da faaliyette bulunan savunma sanayi sektöründe çalışan 202 kişiden anket yoluyla elde edilen veriler, SPSS 22.0 ve AMOS 24 (analysis moment of structures) paket programından faydalanılarak ve beşli Likert tipi ölçek, maximum likelihood hesaplama yöntemleri ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda personel güçlendirme ile çalışanların örgütsel bağlılıkları arasında istatiksel açıdan anlamlı bir ilişki bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of globalization, organizations need to perform some applications for keeping up to constantly changing market conditions and providing competitive advantage and staff empowerment comes at the beginning of these applications. In today 's global business environment, organizations need their employees ideas, knowledge, creativity and energies to be successful. All successful organization owe their success to empowering their staff, enabling them to make initiative, to ensure that its employees serve the purposes of business and making them feel like organization 's owner. In today's conditions were changes and competitions happening, the main conditions providing the integration of employees with the organization and their work to achieve their goals and success, that is organizational commitment. In terms of management, empowerment has become one of the using compulsary management techniques in business to get advantages in competition. Employees who feel strengthened are also increasing their commitment to the organization and this situation is very important for organizations in today's competitive environment. With the empowerment, aimed to increase organizational effectiveness. In this thesis study; the degree of implementation of staff empowerment and the effects of empowerment practises on organizational commitment levels has been evaluated in the defense industry sector. In the research, data obtained were analyzed by using the SPSS 22.0 and AMOS 24 (analysis moment of structures) package program and with five-point Likert type scale, maximum likelihood calculation methods by applying a survey to 202 people working in the defense industry sector in Ankara. As a result of the research, it was concluded that there is a statistically significant relationship between personnel empowerment and organizational commitment of employees.