Prostat kanseri hücrelerinde tarantula cubensis alkolik ekstraktının in vitro terapötik etkinliği
In vitro therapeutic effectiveness of tarantula cubensis alcholic extract in prostate cancer cells
  1. Tez No: 696005
  2. Yazar: DENİZ GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI İBRAHİM ÇİMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Homeopatik ilaç olarak kullanılan Tarantula cubensis alkolik ekstraktı (TCAE)'nın prostat kanserindeki terapötik etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Prostat kanseri hücre hattı olarak DU-145 ve LNCaP, kontrol hücre hattı olarak ise HUVEC hücreleri kullanılmıştır. TCAE'nin hücre canlılığı üzerine olan etkisi WST-1 analizi, apoptotik etkisi ise Annexin V analizi ile değerlendirilmiştir. Ayrıca TCAE'nin apoptotik hücre morfolojisi üzerine olan etkisi de Akridin Oranj boyama ile gösterilmiştir. Tüm analizlerde hücrelere 25, 50, 100 ve 250 µM dozlarda TCAE uygulanmıştır, TCAE uygulanmayan hücreler negatif kontrol grubu olarak değerlendirilmiştir ve deneyler üçer kez tekrar edilmiştir. WST-1 analizinde hücreler tüm dozlarda 24 ve 48 saat boyunca TCAE ile inkübe edilmiştir. Annexin V analizi ve Akridin Oranj boyaması için ise WST-1 analizine göre 48 saatlik TCAE inkübasyonu etkin süre olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: It was aimed to investigate the therapeutic efficacy of Tarantula cubensis alcoholic extract (TCAE), which is used as a homeopathic medicine, in prostate cancer. MATERIAL AND METHODS: DU-145 and LNCaP cells were used as prostate cancer cell lines, and HUVEC cells were used as control cell lines. The effect of TCAE on cell viability was evaluated by WST-1 analysis, and its apoptotic effect was evaluated by Annexin V analysis. In addition, the effect of TCAE on apoptotic cell morphology was demonstrated by Acridine Orange staining. In all analyzes; 25, 50, 100 and 250 µM doses of TCAE were applied to the cells, cells without TCAE were considered as negative control group and the experiments were repeated at three times. In the WST-1 assay, cells were incubated with TCAE for 24 and 48 hours for all doses. For Annexin V analysis and Acridine Orange staining, 48 hours incubation of TCAE was selected the effective exposure time according to WST-1 analysis.