Farklı ambliyopi tiplerinde optik koherens tomografi anjiografi ile ölçülen maküler ve peripapiller vasküler dansitelerin karşılaştırılması
Comparison of macular and peripapillary vascular density measured by optical coherens tomography angiography in different types of amblyopia
  1. Tez No: 696004
  2. Yazar: MERVE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YEŞİM ORAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, farklı ambliyopi tiplerinde (ametropik ambliyopi, anizometropik ambliyopi, strabismik ambliyopi, deprivasyon ambliyopisi) optik koherens tomografi anjiyografi (OKTA) ile ölçülen maküler ve peripapiller bölgedeki vasküler dansite değerlerini yaş ve cinsiyet uyumlu sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırmayı amaçladık. MATERYAL METOD: Prospektif, kesitsel çalışmamıza Mayıs 2020 ve Şubat 2021 tarihleri arasında pediatrik oftalmoloji birimine başvuran 8-18 yaş arası hipermetropik ametropik ambliyopi tanılı 16 hastanın 32 gözü, hipermetropik anizometropik ambliyopi tanılı 21 hastanın ambliyop 21 gözü, ezotropyaya bağlı gelişen strabismik ambliyopi tanılı 15 hastanın 15 ambliyop gözü, deprivasyon ambliyopisi tanılı 12 hastanın 12 ambliyop gözü, kontrol grubuna da 8-18 yaş arası emetrop, herhangi bir oküler patolojisi olmayan 30 bireyin 30 gözü dahil edildi. Hastaların refraksiyon kusurları ve Snellen eşeli ile en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri (EİDGK) logMAR olarak kaydedildi. Tüm olgularda OKTA ile maküler bölge vasküler dansite tespiti için yüzeyel vasküler pleksus ve derin vasküler pleksus tüm görüntü damar yoğunluğu, foveal damar yoğunluğu, parafoveal damar yoğunluğu ve perifoveal damar yoğunluğu değerleri, foveal avasküler zon alanı (FAZ) değerleri ölçülüp kaydedildi. Retina sinir lifi tabakası (RSLT) ve peripapiller bölge damar dansite tespiti için tüm görüntü, disk içi ve peripapiller damar yoğunluğu ölçümleri yapıldı. İstatistiksel analiz için Kruskal Wallis testi ve gruplar arası karşılaştırma için post hoc testi yapıldı. BULGULAR: Gruplar arasında yaş ve cinsiyet açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY PURPOSE: We aimed to compare the vascular density values in the macular and peripapillary areas in different types of amblyopia (ametropic amblyopia, anisometropic amblyopia, strabismic amblyopia, deprivation amblyopia) with age- and gender-matched healthy control group by optical coherence tomography angiography (OCTA). MATERIAL AND METHODS: Patients aged 8-18 years who applied to the Afyon Kocatepe pediatric ophthalmology clinic between May 2020 and February 2021 were included in this prospective, cross-sectional study. 32 eyes of 16 patients with hyperopic ametropic amblyopia, 21 eyes of 21 patients with hyperopic anisometropic amblyopia, 15 eyes of 15 patients with strabismic amblyopia due to esotropia, 12 eyes of 12 patients with deprivation amblyopia and 30 eyes of 30 individuals with emmetropia (as the control group) were included. The patients' refraction errors and best corrected visual acuity (BCVA) were recorded as logMAR with the Snellen chart. In all cases, superficial vascular plexus, deep vascular plexus whole image vessel density, foveal vessel density, parafoveal vessel density, perifoveal vessel density values and foveal avascular zone area (FAZ) values were measured and recorded to evaluate macular region vascular density with OCTA. Whole image, intra-disc and peripapillary vessel density were measured to evaluate the retinal nerve fiber layer (RNFL) and peripapillary region vascular density. Kruskal Wallis test was used for statistical analysis and post hoc test was used for intergroup comparison. RESULTS: There was no statistically significant difference between the groups in terms of age and gender.