Özefagus kanseri tanılı hastalarda prognozu etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of factors affecting prognosis in patients diagnosed of esophagus cancer
  1. Tez No: 696008
  2. Yazar: VEDAT GÜNSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZUHAT URAKÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: Özefagus kanseri görülme sıklığı açısından tüm kanserler içinde 8. sırada ve ölümlerde ise 6. sırada yer almaktadır. Beş yıllık sağkalım %15-25 civarındadır ve genellikle sağ kalım erken tanı ile ilgilidir. Biz bu çalışmada; Özefagus kanseri tanılı hastalarda sağkalımı etkileyen faktörleri araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Bu çalışmada Ocak 2010 - Aralık 2020 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji'ye başvuran 18 yaş üstü, özefagus kanseri tanılı, ayaktan tedavi alan veya yatırılan hastalar retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya alınan hastaların ortalama, genel sağkalım süreleri ve bu süreleri etkileyen tanı anındaki hasta özellikleri, laboratuvar değerleri ve tedavi modaliteleri araştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda özefagus kanseri tanılı 100 hastanın verileri analiz edildi. Hastaların ortanca yaşı ve ortalama görülme yaşı 58 (18-88) olarak tespit edildi. Hastaların 38'i (%38) kadın, 62'si (%62) erkekti. Elli yaş altı hasta sayısı 29 (%29), 50 yaş ve üstü hasta sayısı 71 (%71) olarak tespit edildi. Hastaların ortalama izlem süresi 16 ay, ortanca izlem süresi 11 ay olarak saptandı. Hastaların 74'ü (%74) ölü, 26'sı (%26) hayattaydı. Kaplan-meier analizi sonucu ortalama sağkalım süresi 26 (st sapma 3,17; CI:20,1-32,5) ay olarak bulundu. Ortanca (median) sağkalım süresi 15 ay olarak bulundu. Yapılan istatistiksel analiz sonucu ileri evrenin ve yaşın, erkek cinsiyetin sağkalımı olumsuz etkilediği bulundu. Sonuç: Özefagus kanserinde sağkalımı etkileyen prognositik faktörlere bakıldığında bizim çalışmamızda; hastanın tanı anındaki yaş, cinsiyet ve tanı anındaki hastalık durumu olmak üzere 3 önemli prognositik faktör bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Esophageal cancer is the 6 th leading cause of death from cancer and the 8 th most common cancer in the world. Five-year survival is around 15% - 25%, and survival is generally related to early diagnosis. In this study, we aimed to investigate the factors affecting treatment response and survival in patients with esophageal cancer.. Material and Method: In this study, patients over the age of 18 who were admitted to the Medical Oncology outpatient clinic of Dicle University Faculty of Medicine between January 2010 and December 2020, who were diagnosed with AC, received outpatient treatment or were hospitalized, were retrospectively analyzed. The average and general survival times of the patients included in the study and the patient characteristics at the time of diagnosis, laboratory values, and treatment modalities were investigated. Results: In our study, the data of 100 patients diagnosed with esophageal cancer were analyzed. The median age and mean age of the patients were 58 (18-90). 38 (38%) of the patients were female and 62 (62%) were male. The number of patients under the age of 50 was 29 (29%), and the number of patients over the age of 50 was 71 (71%). The mean follow-up period of the patients was 16 months, and the median follow-up period was 11 months. 74 (74%) of the patients were dead and 26 (26%) were alive. Kaplan-meier analysis revealed mean survival time of 26 (st deviation 3.17; CI: 20.1-32.5) months. The median survival time was 15 months. As a result of the statistical analysis performed, it was found that the advanced stage and age negatively affect the survival of the male gender. Conclusion: In our study, three important parameters such as age, sex and stage were observed prognostic factors affecting survival in esophageal cancer.