Hong Kong'da yaşayan Filipinli ev işi ve bakım çalışanları ile kadın işverenlerin annelik deneyimleri
Mothering experiences of Filipina domestic workers and female employers in Hong Kong
- Tez No: 696009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL MEMİŞ PARMAKSIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Bu tez, Hong Kong'da yaşayan Filipinli ev işi ve bakım çalışanları ile onları istihdam eden kadın işverenlerin annelik deneyimlerinin küreselleşme ve uluslararası göç ile nasıl dönüştüğünü ilişkisel olarak anlamayı amaçladı. Yürütülen nitel araştırmada feminist yöntem ve kadın deneyimini bilgi üretiminde başlangıç noktası olarak alan kadın duruş noktası epistemolojisi benimsendi. Filipinli ev işi ve bakım çalışanları ve kadın işverenler ile derinlemesine görüşmeler ve odak grup görüşmeleri yapıldı. Araştırmada tek ve mutlak bir annelik deneyimi olmadığı, kadınların annelik deneyimlerinin sınıfsal ve etnik konumlarına göre değiştiği ana argümanı savunuldu. Filipinli ev işi ve bakım çalışanlarının annelik deneyimleri 'ulusötesi annelik ideolojisine' göre şekillenirken onları istihdam eden orta ve üst sınıftan kadınların annelik deneyimlerinin 'yoğun annelik ideolojisine' göre şekillendiği öne sürüldü. Araştırmanın bulgularına göre Hong Kong'da yaşayan Filipinli ev işi ve bakım çalışanlarının ve kadın işverenlerin 'iyi anneliği' sınıfsal konumları, etnik kökenleri ve göç deneyimleri çerçevesinde farklı tanımladıkları tespit edildi. Farklılıklara rağmen her iki gruptan kadınların annelik deneyimlerinin ve 'iyi annelik' ideallerinin çocuklarının iyi eğitim alması noktasında ortaklaştığı görüldü. Filipinli ev işi ve bakım çalışanlarının annelik deneyimlerinin göç etmeleri, çocuklarından ayrı yaşamaları, çocuklarının eğitimine verdikleri önem ve Hong Kong'un göç politikaları ile dönüştüğü ve çocuklarına uzaktan annelik stratejileri inşa ettikleri gözlemlendi. Hong Kong'da yaşayan orta ve üst sınıf kadınların annelik deneyimlerinin ise şehrin rekabetçi çocuk yetiştirme pratikleri, çocuklarının eğitimine verdikleri önem, göçmen yardımcılarından aldıkları destek ile dönüştüğü ve yoğun annelik ideallerine göçmen yardımcılarının desteğiyle eriştikleri tespit edildi. Bu tez çocuklarına uzaktan annelik yapan Filipinli ev işi ve bakım çalışanlarının işverenlerinin çocuklarına bakarken ürettikleri bu emeğin 'duygulanımsal emek' olduğunu öne sürdü ve buna ilişkin bir analiz de yaptı.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to understand mothering experiences of Filipina domestic workers and their female employers in Hong Kong and how they are transformed by the globalization and international migration. The qualitative research adopted feminist methods and feminist standpoint epistemology which takes woman's experience as the starting point for knowledge production. In-depth interviews and focus group meetings were carried out with Filipina domestic workers and female employers. The main argument of the research states that; there is no single and absolute mothering experience and women's mothering experiences change according to their class and ethnic status. It also argues that mothering experiences of Filipina domestic workers are shaped by the 'transnational mothering ideology' whereas mothering experiences of female employers are shaped by the 'intensive mothering ideology'. According to the findings of the research, Filipina domestic workers and female employers defined 'good mothering' differently according to their class, ethnicity and migration experiences. However, their mothering experiences and 'good mothering' ideals converged at providing good education to their children. The mothering experiences of Filipina domestic workers are transformed by migration, living away from their children, importance of their children's education and the migration policies of Hong Kong and it is observed that they constructed distance mothering strategies. The mothering experiences of middle- and upper-class women are transformed by the competitive child rearing practices in Hong Kong, importance that they give to their children's education and the support they received from their helpers. It is observed that they reached the ideals of intensive mothering ideology by the support of their helpers. This research also argued that Filipina domestic workers who practice distance mothering produce 'affect labour' while taking care of their employer's children.