Küresel iklim değişikliğine yönelik kamuoyu farkındalığı: Tokat ili örneği
Public awareness of global climate change: A case study of Tokat
- Tez No: 696007
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET KURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kent, Çevre ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, iklim değişikliği farkındalığını değerlendirmeye yönelik bir ölçü aracı geliştirmek; iklim değişikliği farkındalığının cinsiyet, yaş, eğitim durumu, meslek ve gelir düzeyi değişkenlerine göre değişip değişmediğini ve değişimin derecesi ortaya koymaktır. Bu araştırma, nicel yönelimli tarama modellerinden betimsel tarama modeli kullanılmış kesitsel bir araştırmadır. Araştırma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada katılımcıların iklim değişikliği farkındalığının ortaya konulması amacı ile araştırmacı tarafından İklim Değişikliği Farkındalık Ölçeği geliştirilmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında ise Tokat İlinde ikamet eden bireylerin iklim değişikliği farkındalıkları incelenmiştir. Ölçek geliştirilmesi kapsamında literatür taraması yapılarak oluşturulan maddeler uzman görüşüne sunulmuş, görüşler doğrultusunda yapılan düzenleme sonrasında oluşan madde havuzu, 5 kişiyle yapılan anlaşılırlık testinin ardından, Google Survey aracılığıyla internet üzerinden yayınlanarak, Şubat-Mart 2021'deTürkiye genelinde kolay ulaşılabilir örnekleme metoduyla ulaşılan 1088 kişinin katılımı ile uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda 52 maddeden oluşan beş faktörlü bir ölçek elde edilmiştir. İklim Değişikliği Farkındalık Ölçeği Tokat İli'nde kolay ulaşılabilir örnekleme metodu ile ulaşılan 324 kişiden oluşan araştırma grubuna uygulanarak, alan araştırmasına ilişkin veriler elde edilmiştir. Araştırma sonuçları; yaş, eğitim, meslek ve gelir düzey ile iklim değişikliği farkındalığı arasında anlamlı bir ilişki olduğu; cinsiyet ile iklim değişikliği farkındalığı arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığı yönündedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of the study is to develop an instrument to assess and evaluate the awareness of climate change, to find out whether the awareness of climate change varies by age, sex, educational background, occupation, income level, and to reveal the degree of these variances. This study is a cross-sectional one in which the descriptive survey model, one of the quantity-oriented survey models, was employed. The research was carried out in two stages. Firstly, an awareness of climate change scale was developed by the researcher to find out the participants' awareness of climate change. Secondly, the climate change awareness of the individuals residing in Tokat province was analyzed. In order to reaveal the people's awareness of climate change, a 5 point likert scale was developed in accordance with the aim of the study. Following the literature review as a part of scale development, the items were composed and submitted to the experts for their approval. After the revision of the item pool was completed according to the views of the experts, the intelligibility test was conducted on five persons. Then, it was published on the Internet via Google Survey and implemented on the 1088 participants, who were reached by the convenience sampling method, across Turkey during February and March 2021. As a result of the analyses, a five- factor scale of 52 items was composed. The data of the field study were collected by implementing the awareness of climate change scale on the 324 participants, who were reached by convenience sampling method, in Tokat province. The results of the study clearly point out that there is a significant relation between the awareness of climate change and age, educational background as well as income level, whereas there is not a significant relation between sex and the awareness of climate change.