Büyüme gelişme geriliği nedeniyle başvuran olguların değerlendirilmesi
Evaluation of the cases presenting DUE to failure to thrive
- Tez No: 696014
- Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ ÖNGEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç:Bu çalışmada büyüme ve gelişme geriliği şikayeti ile başvuran çocuklarda büyüme ve gelişme durumu ve ilişkili olabilecek bazı değişkenlerin araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca araştırmada malnutrisyonun cinsiyete göre farklılık gösterip göstermediğinin araştırılması da ikinci amaçtır. Yöntem:Bu kesitselçalışmada Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi Sağlıklı Çocuk Polikliniği'ne 2010-2020 yılları arasında büyüme gelişme geriliği şikayetiyle başvuran 581 olgunun sonuçları retrospektif olarak incelenmiştir. Olguların malnütrisyon durumları ve etkili olabilecek çeşitli parametreleri kaydedilmiştir. Bulgular:Olguların %54'ü kızdı, yaşortalaması2.21 ± 2.50 yıldı. Olguların %32.9'unun hiçannesütüalmadığı (ortalama 5.73 ± 6.59 ay) saptandı. Beş yaşın altındaki olgular arasında daha fazla sıklıkta anemi saptandı (%39'a %18).Malnütre olmayan olgularla karşılaştırıldığında, malnütre olan olguların yaşı istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazla (p0.05).Malnütre olan ve olmayan olgular arasında laboratuvar sonuçları bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0.05).Malnütrisyon olan ve olmayan gruplar arasında anemi, B12 eksikliği, folat eksikliği ve D vitamini eksikliği bakımından anlamlı fark yoktu (p>0.05).Cinsiyetler arasında anne sütü alma süresi, malnütrisyon sıklığı, anemi, B12 eksikliği, folat eksikliği ve D vitamini eksikliği görülmesi açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0.05). Sonuç:Sağlamçocuklardabüyümevegelişmenündüzenliolaraktakipedilmesiönemlidir. Bir kontraendikasyonolmadığıdurumlardabütünbebeklereilk 6 ay sadeceannesütününverilmesiteşvikedilmelidir. Özellikledoğumağırlığıdahadüşükolanolgularvedahaileriyaştabüyümegelişmegeriliğisaptananolgulardamalnütrisyongelişimiaçısındandikkatliolunmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim:In this study, it was aimed to investigate the growth and development status and some variables that may be associated with it in children who presented with the complaint of failure to thrive. It is also a secondary aim to investigate whether malnutrition differs according to gender. Method:In this cross-sectional study, the results of 581 cases who applied to the Tepecik Training and Research Hospital Healthy Child Polyclinic between 2010 and 2020 with the complaint of failure to thrivewere retrospectively analyzed. The malnutrition status of the cases and various parameters that could affect it were recorded. Results:54% of the cases were girls, the mean age was 2.21 ± 2.50 years. It was determined that 32.9% of the cases did not receive any breast milk (mean 5.73 ± 6.59 months).Anemia was found to be more frequent among the cases under the age of five (39% vs 18%). Compared with the cases without malnutrition, the age of the cases with malnutrition was statistically significantly higher (p0.05). There was no statistically significant difference in laboratory results between cases with and without malnutrition (p>0.05). There was no significant difference between the groups with and without malnutrition in terms of anemia, B12 deficiency, folate deficiency and vitamin D deficiency (p>0.05). There was no statistically significant difference between the genders in terms of duration of breastfeeding, frequency of malnutrition, anemia, B12 deficiency, folate deficiency and vitamin D deficiency (p>0.05). Conclusion:It is important to regularly monitor growth and development in healthy children.In the absence of any contraindications, exclusive breastfeeding should be encouraged for all infants for the first 6 months. Particular attention should be paid to the development of malnutrition in cases with lower birth weight and in cases with failure to thrive at an older age.