B12 vitamini eksikliği olan çocuklarda otonomik fonksiyonların kalp hızı değişkenliği ile değerlendirilmesi
Evaluation of heart rate change and autonomous functions in children with vitamin B12 deficiency
  1. Tez No: 723911
  2. Yazar: NUR KALAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Çalışmamızda birincil amaç olarak B12 vitamini eksikliği olan çocuklarda otonomik fonksiyonların kalp hızı değişkenliği ile değerlendirilmesini hedefledik. İkincil amaç B12 vitamini eksik olan olgularda senkop ve presenkop yakınması olan ve olmayan olguların kalp hızı değişkenliğinin değerlendirilmesini hedefledik. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 01.12.2021-01.02.2022 arasında, İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Dâhiliye ve Çocuk Kardiyoloji polikliniklerine başvuran serum B12 düzeyi
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to evaluate autonomic functions with heart rate variability in children with vitamin B12 deficiency as the primary aim. As a secondary aim, we aimed to evaluate the heart rate variability of patients with or without syncope and presyncope in patients with vitamin B12 deficiency. Materials and Methods: This study compares, patients who applied to İzmir Tepecik Training and Research Hospital Pediatric Internal Medicine and Pediatric Cardiology clinics between 01.12.2021 and 01.02.2022, between the ages of 6 and 18 years with serum B12 level