Yüksek performanslı beton paspayı üretiminin araştırılması
Investigation of high performance concrete cover production
- Tez No: 696019
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR ÇOMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Demir donatının beton içerisinde güvenli bölgede kalmasını sağlayarak donatıyı korozyondan korumak amacıyla paspayı kullanılmaktadır. Günümüzde genel olarak plastikten imal edilmiş paspaylarının kullanımına rastlanmaktadır. İlk kalıp maliyeti yüksek olmasına karşın plastik paspayları hızlı üretim, düşük birim ağırlık ve kolay elde edilebilirlikleriyle tercih sebebi olmaktadırlar. Ancak beton ile plastik malzeme arasındaki düşük aderans, durabilite açısından problemlere neden olmakta bu nedenle özellikle durabilitenin önemli olduğu yapılarda beton paspayı kullanımı yaygınlaşmaktadır. Günümüzde yüksek dayanım ve dayanıklılığa sahip beton karışımlarının tasarlandığı dikkate alınırsa kullanılan paspayının, geçirimsizliği etkileyecek bir rol oynamasının meydana getireceği durabilite sorununun çözülmesi önem arz etmektedir. Burada önemli olan betonarme elemanda kullanılan beton karışımı ile çok iyi aderans sağlayarak ve düşük geçirimliliğe sahip paspaylarının kullanımına gidilmesidir. Bu amaçla bu çalışmada, yüksek dayanım ve dayanıklılığa sahip çimento esaslı beton paspayı elemanların üretimi ve performans değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmada bağlayıcı olarak çimento, uçucu kül ve yüksek fırın cürufu tercih edilmiş ve biri referans olmak üzere katkı oranlarına göre farklılık gösteren toplam 7 farklı karışım hazırlanmıştır. Hazırlanan karışımlarda taze halde yayılma çapı ve yoğunluk, sertleşmiş halde ise birim ağırlık, su emme, basınç dayanımı, yükleme ve maksimum yük kapasitesi deneyleri gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, üretilen beton paspayı elemanlarının tümü ilgili standartların gerektirdiği minimum koşulları sağlamış ve basınç dayanımı açısından en iyi performansı uçucu kül ile yüksek fırın cürufunun ikili kombinasyonundan elde ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Concrete covers protect the rebars from corrosion by keeping them in the concrete in a safe area. Today, the use of plastic spacers is generally encountered. Although the initial mold cost is high, plastic spacers are preferred due to their fast production, low unit weight and ease of availability. However, the low adherence between concrete and plastic spacers causes problems in terms of durability, so the use of concrete spacers is becoming widespread, especially in structures where durability is important. Considering that concrete mixtures with high strength and durability are designed today, it is important to solve the durability problem that spacers play a key role in impermeability. The important thing here is that the concrete mixture used in the reinforced concrete element provides excellent adherence and the use of spacers with low permeability. For this purpose, in this study, the production and performance evaluation of cement-based concrete cover elements with high strength and durability were established. In the study, cement, fly ash, and ground granulated blast furnace slag were preferred as binder materials, and a total of 7 different mixtures were cast, one of which was a reference. In the prepared mixtures, the flow diameter and density tests were carried out in the fresh state, and unit weight, water absorption, compressive strength, loading and maximum load capacity tests were carried out in the hardened state. As a result, all of the produced concrete spacer elements met the minimum requirements of the relevant standards, and it was seen that the best performance was obtained from the binary combination of fly ash and ground granulated blast furnace slag in terms of compressive strength.