Kuran-ı Kerim'de armağan anlayışı
The Concept of gift in Quran
  1. Tez No: 696020
  2. Yazar: MELTEM ŞENDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL KAZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Din, Anthropology, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, antropoloji literatüründeki armağan teorileri, döngüsü ve anlayışından esinlenerek Kur'an-ı Kerim'deki verme-alma-mukabele etme döngüsünü, armağanın yarattığı bağ ve içerdiği karşılıklılık ilişkilerini ortaya koymaya çalışmıştır. Bu araştırmada hidayet, hamd, nimet, şükür, inkar, ihsan, lütuf, tövbe etmek, ceza gibi her biri müstakil bir araştırma konusu olabilecek kavramlardan hareketle, Kur'an-ı Kerim'deki armağan döngüsünü belirlemek için çaba sarf edilmiştir. Daha sonra ise armağan teorisine dair pratikleri içeren bazı toplumsal uygulamalar ortaya koyulmaya çalıştılmıştır. Tüm çalışma boyunca Elmalılı Hamdi Yazır'ın Türkçe sadeleştirilmiş Kur'an-ı Kerim meali ve kendisinin tefsirinden yararlanılmıştır. Bunun yanısıra, temel kavramların genel açıklamaları için Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi'nin yazarlarına başvurduk. Armağan kavramını açıklamak için ise armağanın temel metni olan Marcel Mauss'un“Armağan”adlı eserinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Inspired by the gift theories, the understanding of gift and its cycle mentioned in antropolgy, this work aims to reveal the giving-accepting-reciprocating circle in Quran, the bonds it creates and the reciprocality it is subject to. The circle of gift is investigated in Quran and Quranic terminology is referred to. In this work, the interpretation of Quran by Elmalılı Hamdi Yazır is used. Also, for general terminology, Online Islamic Encylopedia is sourced. For interpretations of gift, Marcel Mauss' work,“The Gift”is referred to, which is the main source of all gift discussions.