Laparoskopik kolesistektomi operasyonlarında intraperitoneal levobupivakain'in postoperatif ağrı ve analjezik tüketimine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of intraperitoneal levobupivakain on postoperative pain and analgesic consumption in laparoscopic cholecystectomy operations
- Tez No: 696021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL OBA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Genel Cerrahi, Anesthesiology and Reanimation, General Surgery
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Çalışmamıza elektif cerrahide, 20-70 yaşları arasında, fizik durumu ASA I-II-III olan laparoskopik kolesistektomi operasyonu uygulanacak olan 60 hasta rastgele 3 grup oluşturulmak kaydı ile dahil edildi. Çalışma kapsamına alınan tüm hastalara bir gün önce VAS anlatılarak, ağrı şiddetinin tayini için 0 ile 10 arası numaralanmış ağrı skorlama sistemi hakkında bilgi verildi. Ameliyathaneye alındıktan sonra standart DII derivasyonunda elektrokardiyografi (EKG), kalp atım hızı (KAH), noninvaziv sistolik arter basıncı (SAB), diyastolik arter basıncı (DAB), ortalama arter basıncı (OAB), periferik oksijen satürasyonu (SpO2) monitorize edildi. Hastalar %100 oksijen ile preoksijenize edilerek üç çalışma grubuna ayrıldı . Grup I salin 60 ml, Grup II 2.5 mg/cc levobupivacain 60 ml , Grup III 2.5 mg/cc levobupivacain 30 ml olarak tanımlandı.Anestezi indüksiyonu için 1μg/kg fentanil IV verildikten sonra 7mg/kg tiyopental, kas gevşemesi için 0.6mg/kg rokuronyum IV kullanıldı. Anestezi idamesi %50 O2 +% 50 air +%1.5 sevofluran ile sağlandı. Peroperatif 45. dakikada 1 mcg/kg fentanil ilavesi ve ihtiyacı olan hastalara 0.2 mg/kg rokuronyum yapıldı. Operasyon sonunda cerrahi ekip tarafından torakar aracılığıyla hepatodiyafragmatik alana,safra kesesi güdüğüne,hepatoduodenal ligamente lokal anestezik uygulandı. Gruplara 2.5 mg/ml konsantrasyonu olan toplam 30ml levobupivakain, 2.5 mg/ml konsantrasyonu olan toplam 60ml levobupivakain ve salin 60 ml uygulandı. Anestezik gazlar ameliyat bitiminden 5 dakika önce kapatılarak hastalara %100 oksijen solutuldu. Spontan solunum hareketi başlayınca kas gevşeticinin etkisi neostigmin 0,03mg/kg, atropin 0,01mg/kg ile geri döndürüldü. Hastalar ekstübasyon sonrası derlenme odasına alındılar. Derlenme odasına geliş saati 0 olarak kabul edildi. 1 saat sonra ilk VAS değerlendirmesi yapıldı . 2 saat sonra 2. VAS değerlendirildi. Hastalar servise gönderildikten sonra da 4., 12. ve 24.saat VAS değerleri kaydedildi., 42 Hastaların sistolik, diyastolik ve ortalama kan basınçları (SAB,DAB,OAB) kalp atım hızları (KAH) ve SpO2 bazal değerler ölçüldü. Bu parametreler 1.,2.,4.,12.,24. saatlerde ölçüldü. Hastaların analjezik ihtiyaçları kaydedildi. Hasta memnuniyet skorları belirlendi. Bulantı ,kusma, huzursuzluk, baş ağrısı, alerjik reaksiyonlar, kabızlık, hipertansiyon, taşikardi ve bradikardi gibi komplikasyonların olup olmadığı öğrenildi. Çalışmada istatistiksel analizler NCSS 2007 paket programı ile yapıldı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotların (ortalama,standart sapma) yanı sıra grupların takipli ölçümlerinde tekrarlayan tek yönlü varyans analizi testi, alt grup karşılaştırmalarında Newman Keuls çoklu karşılaştırma testi ikili grupların karşılaştırmasında bağımsız t testi , nitel verilerin karşılaştırmalarında ki-kare testi kullanıldı .
Özet (Çeviri)
This study was conducted on 60 patients, aged 20-70 years, who underwent elective laparoscopic cholecystectomy with ASA I-II-III physical status. The patients were divided into 3 groups, randomly. Before the study was started Visual Analogue Scala (VAS) was explained to all patients included in the study, and they were informed about the pain scoring system scored between 0 and 10, in order to determine pain intensity. In the operating room, electrocardiography (ECG) with standard DII derivation was taken and heart rate (HR), systolic arterial pressure (SAP), diastolic arterial pressure (DAP), mean arterial pressure (MAP), and peripheral oxygen saturation (SpO2) were monitored and the patients were preoxygenated with 100% oxygen. The patients were divided into three study groups. The patients in Group I were given 60 ml of saline, Group II were given 60 ml of levobupivacaine2.5 mg/ml, and those in Group III were given 30 ml of levobupivacaine. Anesthesia was induced by IV administration of 1µg/kg fentanyl followed by 7mg/kg thiopental, and an IV dose of 0.6mg/kg rocuronium was given for muscle relaxation. Anesthesia was maintained with 50% O2 + 50% air +1.5% sevoflurane. An additional dose of 1 mcg/kg fentanyl was administered at the 45th minute of the operation and 0.2 mg/kg rocuronium was given to the patients who needed. After the operation, local anesthetic was administered to the hepatodiaphragmatic area, gallbladder stump, and hepatoduodenal ligament through the thoracar. A total of 30 ml of levobupivacaine with a concentration of 2.5 mg/ml, a total of 60 ml of levobupivacaine with a concentration of 2.5 mg/ml, and 60 ml of saline were administered to the groups. Anesthetic gases were stopped 5 minutes before the end of the operation and 100% oxygen was given to the patients. When spontaneous respiratory movement started, the effect of muscle relaxant was reversed with neostigmine 0.03mg/kg and atropine 0.01mg/kg. The patients were taken to the recovery room after extubation. Arrival time to the recovery room was accepted as 0. The measured values of SAB, DAB, MAP, heart rate (HR), and SpO2 and the VAS scores were recorded at 1st, 2nd, 3rd, 4th, 12th, and 24th hours after the patients were transported to the service. The analgesic needs of the patients and the patient satisfaction scores were determined and recorded. The presence of complications including nausea, vomiting, restlessness, headache, allergic reactions, constipation, hypertension, tachycardia, and bradycardia were examined. Statistical analyzes were performed by using the NCSS 2007 package program. The data were evaluated by descriptive statistical methods (mean, standard deviation), repeated one-way analysis of variance test was used in the repeated measurements of the groups, Newman Keuls multiple comparison test was used in the comparison of subgroups, independent t test was used in the comparison of paired groups, and chi-square test was used in the comparison of qualitative data.