Türkiye'de mantar endüstrisinin e-ticaretle yarattığı gelir ve istihdam etkileri
Income and employment effects of mushroom production in Turkey using e-commerce
  1. Tez No: 696027
  2. Yazar: ŞEYMANUR ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH SERKANT AKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ülkemizin önemli bir gelir kaynağı haline gelebilecek mantar yetiştiriciliği, uygun ortam oluşturulduğunda yıl boyunca ürün alınan karlı bir tarım alanı olabilecektir. E-ticaret, küreselleşen dünyada geleneksel pazarlama yöntemlerinin dışında daha fazla kitleye satış imkânı sunmayı kolaylaştıran bir yapıya sahiptir. E-ticaret, mantar endüstrisinin ürünlerinin gelir ve istihdamını olumlu yönde etkileyecektir. Bu çalışmada; Türkiye'de mantar endüstrisinin e-ticaret ile yarattığı gelir ve istihdam etkilerinde ithalatı, ihracatı, ekonomisi, üretim ve pazarlamadaki rolü, üretiminde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri hakkında çalışılmıştır. Bölgeler arası mantar endüstrisinin gelişmişlik farkları, devlet desteklerinde yer alan kalkınma ajansları üzerine çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda Türkiye'de mantar endüstrisinin e-ticaret ile yarattığı gelir ve istihdam etkileri hakkında genel olarak ve işletmelere yönelik bir alan çalışması yapılarak mantarın e-ticaret ile piyasada yarattığı gelir ve istihdam etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mushroom cultivation, which can become an important source of income for our country, can be a profitable agricultural area where crops are obtained throughout the year when the appropriate environment is created. In the globalizing world, e-commerce has a structure that makes it easier to offer sales opportunities to more audiences than traditional marketing methods. E-commerce will positively affect the income and employment of the products of the mushroom industry. In this study; It has been studied about the income and employment effects of the mushroom industry in Turkey with e-commerce, its import, export, economy, its role in production and marketing, the problems encountered in its production and solution proposals. The development differences of the mushroom industry between regions and the development agencies involved in government support were studied. For this purpose, a field study about the income and employment effects of the mushroom industry with e-commerce in Turkey and the effects of income and employment created by the mushroom in the market with e-commerce has been examined.