Şiddete uğramış kadınların, şiddete ilişkin tutumları ve başa çıkma becerileri arasındaki ilişki: Bayrampaşa Sosyal Hizmet Merkezi örneği
The relationship between attitudes of women have been subjected to violence towards violence and coping skills: The case of Bayrampaşa Social Service Center
  1. Tez No: 696034
  2. Yazar: KÜBRANUR SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kadına yönelik şiddet dünyada ve Türkiye'de artarak devam eden insan hakları ihlallerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Sosyokültürel yapı, gelişmişlik düzeyi, coğrafi sınır fark etmeksizin günümüzde halen çözüm bekleyen toplumsal bir sorundur. Bu araştırma kadına yönelik şiddete ilişkin kadınların tutumlarının, şiddetin belirleyicilerinin, kadınların şiddetten nasıl etkilendiklerinin, baş çıkma becerileri ve kişilik özelliklerinin arasındaki ilişkinin tespit edilmesi, şiddet sorunlarının çözümlerine katkı sağlaması ve bu alandaki sorunlara yönelik koruyucu-önleyici çalışmalara yön vermek amacı ile yapılmıştır. Araştırmada öncelikle kadına yönelik şiddete ilişkin literatür taraması yapılmıştır. Şiddete uğramış kadınların şiddete ilişkin tutumları, başa çıkma becerileri ve kişilik özellikleri arasındaki ilişkiyi ölçmeye yönelik ŞÖNİM tarafından İstanbul Bayrampaşa Sosyal Hizmet Merkezine yönlendirilen ve şiddete maruz kaldığı belirlenen kadınlara anket çalışması yapılmıştır. Yapmış olduğumuz anket çalışması sonucuna göre, şiddet mağduru kadınların kadına yönelik şiddet tutumları ve başa çıkma tutumları arasında ilişki olduğu, kadına yönelik şiddet tutumları ile kişilik özellikleri arasında ilişki olduğu, öğrenim düzeyi, medeni durum, çalışma ve gelir durumunun şiddet tutum, başa çıkma tutumları ve kişilik özelliklerini etkilediği, şiddet türleri ile tutumlar ve kişilik özellikleri arasında ilişki olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu kapsamda kadınların eğitim, istihdam, gelir düzeylerini arttırmaya yönelik çalışmalar yapılmalı ve kadına yönelik şiddetle etkin mücadele edilebilmesi için kadınların şiddet algılarını etkileyen unsurlara yönelik düzenlemeler yapılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Violence against women is one of the increasing human rights violations in the World and in Turkey. Regardless of sociacultural structure, level of development, geofence, it is still a social problem that awaits a solution. This research was carried out in order to determine the attitudes of women towards violence against women, the determinants of violence, how women are affected by by violence, the relationship between coping skills and personality traits, to contribute to the solutions of violence problems and to direct protective-preventive studies for the problems in this field. In the research, first of all, a literatüre review on violence against women was conducted. In order to measure the relationship between the attitudes, coping skills and personality traits of women who have been subjected to violence, a survery was conducted with women who were referred to Istanbul Bayrampaşa Social Service Center and determined to be exposed to violence. According to the survey we have done, there is a relationship between attitudes against violence and coping attitudes of women who are victims of violence, there is a relationship between violence against women and their personality traits, education level, marital status, employment and income status affect violence attitudes, coping attitudes and personality traits. It has been concluded that there is a relationship between attitudes and personality traits. In this context, it has been concluded that studies should be carried out to increase the education, employment and income levels of women, and that regulations should be made regarding the factors affecting women's perceptions of violence in order to effectively combat violence against women.