Sığınaklarda kalan kadınların uğradığı şiddetin boyutları
- Tez No: 52861
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÇİĞDEM ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 400
Özet
fil ÖZET Bu araştırmada, Türkiye'deki kadın sığınaklarında aile içi şiddete uğrama nedeniyle kalan kadının ve şiddete başvuran erkeğin sosyo-demografik özellikleri, uğradığı şiddetin boyutları, şiddetle başa çıkma ve sonlandırma yollan, özellikle evi terketme kararı ve bu kararı etkileyen faktörler, uğradığı fiziksel olan ve olmayan şiddet ile kişisel özellikleri arasındaki arasındaki sığınaktaki ilişkiler incelenmiştir. Ayrıca şiddete uğrayan kadının kaldığı yaşantısı, sığınak hizmetine kendine ve sosyal hizmet müdahale sürecine yönelik ge leceğe ilişkin değerlendirmeleri, beklenti ve planlan ele alınmıştır. Aile içi şiddete uğrayan kadının psikolojik dünyasına ilişkin bir gösterge olarak depresyon düzeyi belirlenmeye çalışılmış, ar kasından depresyon düzeyi ile kişisel özellikleri ve uğradığı şiddetle arasındaki ilişkiler de incelenmiştir. İlişkisel tarama modelinde oluşturulan bu çalışmada İs tanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Eskişehirde bulunan SHCEK'e bağlı altı kadın misafirhanesi ile Kadın Dayanışma Vakfına bağlı hiz met veren Altındağ Kadın Sığınmaevinde 27 Mart 1 995 - 4 Ekim 1 995 tarihleri arasında kalan aile içi şiddete uğramış 1 1 2 kadın araştırmanın nüfusunu oluşturmuştur. 112 kadının 10'u bekardır. Di ğerleri hangi biçimde olursa olsun bir erkekle evlilik ilişkisi kurmuş ve bu erkeklerden şiddet görmüş kadınlardır. 1 1 2 kadınla, kaldıkları sığınakta yüzyüze görüşmeler ya pılarak bilgi toplanmıştır. 3/4'üne yakını ile araştırmacının kendisi görüşmüş olup geriye kalanlarla görüşmeleri sığınakta çalışan psi kolog ve sosyal hizmet uzmanları gerçekleştirmişlerdir. Araştırmada kadınların uğradığı fiziksel olan/olmayan ve genel şiddet ile depresyon düzeyinde hangi bireysel özelliklerinin etkili olduğu sorusuna yanıt aranmıştır. Araştırmadan elde edilen önemİi sonuçlar şunlardır; Kadının medeni durum, evlilik süresi, meslek, uğradığı şiddetin sıklık derecesi, şiddetin devam ettiği süre, şiddete gösterdiği genel tepkisi, şiddetten ilk uzaklaşma (evi terk) süresi, şiddetin türleri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Evi terkettiğinde hissettiği duygu ile uğradığı genel şiddet derecesi arasında da anlamlı ilişki vardır.IV Kadının depresyon düzeyi ile kendini evdekine kıyasla sığınakta daha güçlü hissetmesi ve uğradığı genel şiddet arasında da anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Ev kadını, çalışmayan, daha az eğitimli ve çok çocuklu kadınların daha ağır derecede şiddete uğradığı belirlenmiştir. Ka dınların şiddeti sonlandırmak için intiharı bir çıkış yolu olarak de nedikleri görülmüştür. Şiddete uğrayan kadınların çoğunluğunun annesinin de şiddet gördüğü, bunun yanısıra kadının çocukluğunda şiddetle ta nışmış olduğu gözlenmiştir. Çocuklu kadınların çoğunluğu babalarıyla beraber çocuklarına şiddet uygulamışlardır. Ayrıca kadınların sığınak yaşantısına, kendilerine ve sos yal hizmet müdahalesine yönelik değerlendirmeleri saptanmıştır. Buna göre, kadınların tamamı sığınakları faydalı bulmuşlardır. Çoğunluğu kendini sığınakta daha güçlü ve mutlu bulduklarını ifade etmişlerdir. Evi terkettiğinde olumsuz duygular hisseden kadınlar çoğunluktadır. Sığınağa yerleşir yerleşmez olumlu duygular hissedenlerin sayısı önemli oranda artış göstermiştir. Sığınağın hizmetlerini çoğunlukla yeterli buluyor olmalarına rağmen iş, para, sağlık, sığınağın fiziksel koşullarının iyileştirilmesi yönündeki hizmetlerin geliştirilmesini talep etmektedirler. Kadınların çoğunluğu şiddete başvurana dönmeyi ke sinlikle düşünmemektedirler.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research some socio-demographic characteristics of the women staying shelters exposed to spousal violence and of the abuser men are examined. Also the dimensions of physical and non- physical violence, ways ay coping with and drawing back the violence, especially the decision of leaving home and the factors which influence this decision are examined. The relationship between those variables and the personal perculiarties is researched. In addition, the evaluations of those women about shelter service, shelter staying and social work intervention process and their expectations, plans for the future are researched. As an indicator of psychologic nature of woman abused by spousal violence the depression level is determined. Than the re lationship betveen depression level and personal peculiarities with the violence that she has been exposed is examined. Relational surveillance model is used in this research. The population of the research consists of 1 1 2 women who are exposed to spousal violence. 1 0 of them are single and the other ones have been in a private relation with a man. (married or not) All of the subjects stayed in the shelters affiliated to General Directorate of Social Ser vices and Child Protection Agency in İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Eskişehir. Also Altındağ Kadın Sığınmaevi (Altındağ Shelter) affiliated to Women Solidarity Pious Foundation (Vakıf) They all stayed in shelters between the dates 27th March 1995 and 4th October 1 995, in different terms. All of the women (112 subjects) are interviewed at the shelters which they were staying. Three fourth of them were in terviewed cust by the researcher and remaining were interviewed by the staff (social workers, psychologs). In this research some important conclusions are obtained: one of the answered question is that, which individual characteristics of the women are effective on the physical / or not violence and dep ression level. Marital status, marriage period, occupation, violence fre quency, violence duration general reaction to violence, period of first