Soy hattına yönelik genetik müdahale karşıtı etik argümanların reflektif analizi
A reflective analysis of ethical arguments against germline genetic intervention
- Tez No: 696085
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN İLKILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Soy hattına yönelik genetik müdahale (SHYGM) biyomedikal etik disiplinin son yıllarda en çok tartıştığı konulardan biri olmuştur. SHYGM'ye yöneltilen en önemli itirazlar çoğunlukla metafizik temelli olup, bu teknolojinin kalıtsallığı, tersine çevrilemezliği, insanlık şerefi ve insan doğası üzerindeki olası olumsuz etkileri ve kişisel özdeşliği etkileyeceği gibi iddiaları bulunmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı SHYGM teknolojisine yöneltilen bu özcü metafizik temelli argümanları, dünya ile eş zamanlı olarak, reflektif bir şekilde analiz etmek ve bir sonuca ulaşmaktır. Bu amaç doğrultusunda kavramsal alt yapıya da yer verilerek, genetiğin tarihinden itibaren, genetikten epigenetiğe doğru paradigmatik sıçramaya kadar olan süreç derinlemesine bir şekilde değerlendirilmiştir. Konu hakkındaki etik argümanlara, hukuki metinlere, yönetişimsel raporlara ve teolojik görüşlere de yer verilmiştir. Bulguların reflektif bir şekilde değerlendirilmesinden sonra, soy hattına yönelik genetik müdahaleye yöneltilen özcü metafizik itirazların, mevcut halleriyle, SHYGM'nin yasaklanmasını ahlaken gerekçelendirilemeyecekleri savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Germline genetic intervention (GGI) has become one of the most disputed topics within the biomedical ethics discipline in recent years. The most noticeable rejections against (GGI) are mostly metaphysical arguments those focus on the heritability, irreversibility of the technology as well as its possible negative impacts on the human dignity, human nature and personal identity. The aim of this thesis is to analyze these essentialist metaphysical arguments and to reach a consistent conclusion. To achieve this aim, a conceptual background regarding the history of genetics and theoretical details of the paradigmatic change from genetics towards epigenetics is also provided before the ethical discussions. Additionally, pro- and contra-ethical arguments in addition to legal texts, administrative reports and theological thoughts are also given significant space within the findings section. After essentialist metaphysical arguments against GGI are reflectively evaluated, it has been defended that these arguments have no power to justify banning GGI altogether, as they stand.