İki boyutlu bir mühendislik probleminin tekrarlamalı diferansiyel quadrature metodu ile çözümü
Solution of a two-dimensional engineering problem with iterative differential quadrature method
- Tez No: 696084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKERİYA GİRGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, Diferansiyel Quadrature Metodu (DQM) çeşitleri, metotlarda kullanılan ağırlıklı katsayıların nasıl hesaplanacağı, diferansiyel denklem sistemlerinin ve mühendislik problemi olan dairesel sektör plakaların ana denklemleri ve tekrarlamalı diferansiyel quadrature metodu ile nasıl çözüleceği incelenmiştir. Burada dördüncü mertebeden kısmi diferansiyel denklem olan yönetim denklemleri (dairesel sektörün yarıçapı ve açısı cinsinden oluşturulan denklemler) hızlı yakınsama ile tekrarlanır. Buna göre literatürde yer alan diğer analitik çözümlerin sonuçlarıyla karşılaştırılmış ve az hata payıyla doğru sonuçları elde edildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to run research on Differential Quadrature Method (DQM) types by discovering how to calculate the weighted coefficients, solve the differential equation systems which is the engineering problem of circular sector plates with the main and iterative methods. Hereby the governing equation is the fourth-order partial differential equation that was built by the repeated rapid convergence of the radius and angle of the circular sector. The significance of this study was to compare outputs taken via DQM with the other analytical approaches in the literature. In conclusion, it was observed that besides low-margin of errors the correct results were obtained.