Sentetik çarpan jetin ısı ve akış karakteristiklerinin incelenmesi
Investigation of heat and flow characteristics of synthetic impingement jet
  1. Tez No: 696139
  2. Yazar: HASSEN GHALY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Son yıllarda elektronik cihaz mikroişlemcilerinin sentetik jetler ile etkili olarak soğutulduğu gözlemlenmektedir. Sentetik jetin ısı taşınım katsayısı belirlenerek soğutma etkinliği hesaplanmaktadır. Belirlenen güçte hoparlör kullanılarak sentetik jet üretilmektedir. Sabit ısı akısıyla ısıtılmış yüzey sentetik çarpan jetlerle soğutulmaktadır. Sentetik jetler ile etkin soğutma yapılarak, ısıl sınır tabakanın azaltılması sağlanıp enerji tasarruf edilmesine ve ekipmanların daha verimli bir şekilde kullanması sağlanmaktadır. Çalışmamızda sentetik çarpan jetin termal, akış parametreleri ve soğutma etkinliği incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In recent years, it has been observed that electronic device microprocessors are effectively cooled by synthetic jets. The cooling efficiency is calculated by determining the heat transfer coefficient of the synthetic jet. Synthetic jet is produced by using loudspeaker of specified power. The surface heated by constant heat flux is cooled by synthetic impact jets. Effective cooling with synthetic jets ensures that the thermal boundary layer is reduced, saving energy and using the equipment more efficiently. In our study, thermal, flow parameters and cooling efficiency of synthetic impingement jet will be examined.