Comparison of organic and conventional tea farmers in rulindo district of Rwanda
Ruanda'nın rulindo ilçesinde organik ve konvansiyonel çay üreticilerin karşılaştırılması
  1. Tez No: 696151
  2. Yazar: MUHAMADI SHAKIRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET BOZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Ruanda, gıda üretimini ve gıda güvenliğini geliştirmek için endüstriyel çay üretim sistemlerini tepeden tırnağa değiştirmiş ve bunda başarılı olmuştur. İklim değişikliği, ülkedeki artan nüfus için aynı veya daha fazla miktarda tarımsal ürün üretimine tehdit oluşturduğundan, daha çevreci tarımsal üretim yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Organik çay üretimi, çiftçiye, üreticiye ve çevreye katkı sağlayacak bu yöntemlerden biridir. Bu çalışmanın temel amacı, Ruanda'nın Rulindo ilçesinde organik ve konvansiyonel çay tarımı yapan üreticileri karşılaştırmaktır. Araştırmanın bütüncül amaçları, çiftçilerin sosyoekonomik özellikleri ve iletişim davranışlarını karşılaştırmak ve organik çay üretimine yönelik algılarını belirlemektir. Ayrıca ilçede organik tarımın yayılma olanaklarının belirlenmesi de araştırmanın amaçları arasındadır. Çalışmanın ana materyali, Yamane'nin tabakalı örnekleme tekniğini kullanarak belirlenen 156 çay çiftçisi ile (106 konvansiyonel ve 50 organik) yapılan anket uygulamalarından sağlanan bilgilerden oluşmaktadır. Veri analizi araştırmanın amaçları doğrultusunda tamamlanmıştır. Bu amaçla ilk iki amacı gerçekleştirmek için ki-kare testi, Fisher testi ve bağımsız örnek t testi kullanılmıştır. Üçüncü amaca ulaşmak için lojistik regresyon modeli kullanılmıştır. Çalışmanın dördüncü amacı olan ilçede organik çay yetiştiriciliğini yaygınlaştırma olanaklarını araştırmak için SWOT Analizi uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, toplam çiftçilerin ortalama yaşı 48,9 yıl (SS = 14,2), evlerinden çay tarlalarına ortalama uzaklık 0,85 Km (SS = 3,88) olarak hesaplanmıştır. Organik çay çiftlikleri verimi artırmak için çiftlik gübresi kullanırken, konvansiyonel çay çiftlikler kimyasal gübre kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
There's is no doubt that Rwanda did well with its top-down industrial tea production systems at improving food production and food security. Because climate change is presenting a threat to the production of agricultural commodities in the same or more quantity for the increasing population in the country, more environment friendly agricultural production methods are needed. Organic tea production is one of these methods which will make contribution to farmers, producers, and the environment. The primary purpose of this study was to compare conventional and organic tea farmers in Rulindo district of Ruanda. The specific objectives were to determine and compare socioeconomic characteristics, information seeking behaviors, and to measure the perceptions of farmers toward organic tea production. The possibilities of diffusion of organic farming in the district were also investigated. The main material of the study was the information provided by administering a questionnaire to 156 tea farmers (106 conventional and 50 organic) based on Yamane' stratified sampling technique. Data analyses were completed following the objectives of the study. For this purpose, Chi-square test, Fisher's Exact test, and independent sample t test were used to achieve the first two objectives. The logistic regression model was used to achieve the third objective. A SWOT Analysis was applied to investigate the possibilities of diffusing organic tea farming in the research area which was the fourth objective of the study. The mean age of total farmers calculated as 48.9 years (SD= 14.2), and the average a distance from their residences to the tea plots was calculated as 0.85 Km (SD= 3.88).